Internet za 17 zł - jak to zrobić?

17 zł - tyle może kosztować miesięcznie internet na kartę - bez umów, abonamentu i niespodziewanych opłat za przekroczenie limitów. Pokazujemy, jak wybrać odpowiedni modem i najlepszą ofertę operatora.

W celu korzystania z internetu na kartę, w komórce lub komputerze, musisz kupić starter przeznaczony do połączeń internetowych. Niektóre karty umożliwiają też prowadzenie rozmów głosowych i wysyłanie wiadomości SMS i MMS. Starter pozwala pobrać z internetu od kilkudziesięciu MB do 1 GB danych, później możesz go dowolnie doładowywać. W każdej chwili możesz też zmienić operatora.

Internet na kartę można potraktować jako rozwiązanie próbne (by sprawdzić, jak działa w twojej okolicy sieć danego operatora), tymczasowe (np. podczas wakacji na działce), dodatkowe (w smartfonie, oprócz internetu stacjonarnego), ale przede wszystkim - elastyczne i tanie. Starter można umieścić w telefonie lub modemie USB, który podłączysz do komputera. Jeśli masz telefon z szybkim modemem 3G i funkcją udostępniania połączenia przez Wi-Fi, nie musisz kupować niczego oprócz startera. W przeciwnym razie będziesz potrzebował modemu do komputera.

Więcej na ten temat w najnowszym numerze "PC Format 12/2011". Zobacz spis treści

Reklama

Wybór startera

Wybór odpowiedniej oferty na kartę zależy od zasięgu sieci komórkowej w twojej okolicy, a następnie od cen - pomoże ci w tym tabelka. Startery kosztują od kilku do 25 złotych. Większość ma limit kilkudziesięciu MB, co nie wystarczy nawet na jeden dzień surfowania. Startery Play oraz Orange są znacznie większe - limit 1 GB danych, a więc wystarczą na kilka-kilkanaście dni.

Późniejsze koszty doładowań zależą od operatora. Najtańsza oferta to 1 grosz za 300 KB, najdroższa - 3 grosze za 100 KB. Doładowując konto np. za 25-30 zł, co przedłuża ważność konta o miesiąc, można pobrać od 83 do 900 MB danych. Nawet największy pakiet nie wszystkim wystarcza, dlatego operatorzy dają dodatkowe bonusy. Przy kwocie 50 zł jest to od 2 do 3,61 GB. Zarówno pod względem "regularnych" kosztów, jak i bonusów najlepiej wypada Play. Warto też wypróbować ofertę iPlus, w której doładowanie za 100 zł przedłuża ważność konta aż o 6 miesięcy, co oznacza, że miesięcznie internet kosztuje cię tylko 17 zł. Z kolei w Orange Free niewykorzystane bonusy przechodzą na kolejne okresy rozliczeniowe.

Wybór modemu

Modem możesz kupić u operatora, ale prawdopodobnie urządzenie będzie miało blokadę SIM i nie będzie pracowało w sieciach innych operatorów. Bezpieczniejszy i często tańszy będzie zakup w sklepie komputerowym lub na aukcji; również wtedy należy zapytać sprzedawcę, czy modem nie ma blokady.

Dostępne obecnie modemy, działające w sieciach GSM, można podzielić na dwie umowne grupy: 3G o szybkości do 7,2 Mb/s oraz szybsze modele 4G. Większą popularnością cieszy się pierwsza grupa - są to urządzenia niedrogie, a ich parametry w zupełności wystarczają do komfortowego przeglądania internetu. Przykładowe modemy 3G to Huawei E1750 (w sklepach od 130 zł), Nokia CS-11 (od 140 zł) czy Option Icon 505 (od 180 zł).

Modemy 4G obsługują standard HSPA+ (do 56 Mb/s). Przykładem jest Nokia CS-19 (224 zł), Huawei E1820 (424 zł) czy Novatel MC996D (427 zł). Najlepiej pracują w sieciach HSPA+, ale ich zasięg nie jest dokładnie określony. Jedynie Play chwali się, że większość mieszkańców Polski powinna być w zasięgu jego sieci 4G. Niestety, akurat w Play nie da się wykorzystać pełnej wydajności szybkiego modemu, ponieważ w usługach na kartę transmisja jest ograniczona do 1 Mb/s; w specjalnej ofercie (po dopłaceniu 10 zł) sięga 4 Mb/s. Zatem lepiej kupić pierwszy z brzegu, tani modem.

Źródło informacji

PC Format
Dowiedz się więcej na temat: modem
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy