Microsoft dowie się, co instalujesz na tablecie z Windows 8

Wygląda na to, że Windows 8 będzie krył wiele niespodzianek. Jedną z wyjątkowych funkcji systemu jest SmartScreen - program tworzący listę instalowanych przez użytkownika aplikacji i przesyłający ją do Microsoftu.

Zapytany o ten budzący kontrowersje dodatek, gigant z Redmond odpowiedział, że SmartScreen został stworzony z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa i ochronie danych przed szkodliwym oprogramowaniem.

Programista Nadim Kobeissi odkrył istnienie SmartScreen i zaniepokoiła go nie tyle sama jego obecność, ile fakt, że zbierane przez niego informacje obejmują nie tylko nazwy zainstalowanych aplikacji. SmartScreen będzie w stanie zbierać dane programów, w tym zaszyfrowane hasła do kont bankowych. Problem stanowi fakt, że możliwe jest przechwycenie raportów wysyłanych przez niego Microsoftowi. To otwarta furtka dla hakerów i handlarzy informacjami, której niewielu będzie potrafiło się oprzeć.

SmartScreen jest funkcją włączoną domyślnie i nawet jeśli jakimś cudem uda się ją wyłączyć, Microsoft będzie naciskał na ponowną aktywację. Jeśli chodzi o mnie, potrafię dostrzec jej zalety (nieco bardziej nieoficjalne niż ochrona danych) - zbieranie informacji o preferencjach użytkowników może być korzystne zarówno dla Microsoftu, jak i twórców aplikacji, ale martwi mnie ingerencja giganta z Redmond w prywatne życie właścicieli urządzeń wyposażonych w jego oprogramowanie. Co będzie następne? Gadżet sprawdzający legalność utworów zgromadzonych w naszych bibliotekach muzycznych?

Reklama

Premiera Windows 8 będzie miała miejsce pod koniec października, a razem z nim na rynku pojawi się wiele tabletów i komputerów pracujących w oparciu o ten system. To znakomicie wpłynie na różnorodność na rynku, ale i zachęci hakerów. Mam nadzieję, że do października Microsoft zrezygnuje ze swoich niecnych planów i usunie SmartScreen. Czasem nadmiar bezpieczeństwa szkodzi.

Źródło informacji

tabletowo.pl
Dowiedz się więcej na temat: Microsoft | Windows
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy