Plus trzecim operatorem, który wyłączy bramkę SMS. To koniec pewnego etapu

Od 9 marca 2020 roku Plus wyłączy bramkę SMS pozwalającą na wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych z poziomu internetu. Wcześniej tego typu decyzję podjęły sieci Orange i Play.

Do tej pory Plus umożliwiał wysyłanie wiadomości tekstowych i multimedialnych za pośrednictwem witryny sms.plus.pl. Usługa była dostępna dla abonentów wspomnianej sieci - osoby nie korzystające z usług Plusa mogły jednak przesyłać wiadomości do użytkowników spółki Polkomtel. Komunikat na stronie operatora wskazuje jasno na to, iż bramka SMS zostanie zlikwidowana. Przedstawiciele Plusa zalecają także wykorzystanie wszystkich punktów zgromadzonych na koncie.

Plus nie jest jedynym operatorem, który zdecydował się na wyłączenie swojej bramki SMS. Podobnie postąpiło również Orange - po 17 latach od uruchomienia usługi. "Pomarańczowy" operator postanowił podzielić się liczbami związanymi ze swoją bramką. Za jej pośrednictwem w 2008 roku wysyłano od 40 do 50 milionów wiadomości tekstowych miesięcznie. 

Reklama

W 2015 roku ta liczba spadła do niecałych 3 milionów SMS. W grudniu 2019 roku użytkownicy nadal korzystali z bramki, wysyłając około 240 tysięcy wiadomości w ciągu każdego miesiąca. Rzecznik Orange, Wojciech Jabczyński zdradza, iż rekordowym okresem dla bramki Orange była Wigilia w 2005 roku. Wtedy to abonenci przesłali 2482355 wiadomości przez internet.

W styczniu 2019 roku swoją bramkę SMS wyłączył operator Play.

Obecnie jedyną działającą w Polsce bramką SMS pozostaje ta od operatora T-Mobile. Przedstawiciele sieci nie wydali żadnego komunikatu wskazującego na to, że w najbliższym czasie mają zamiar z niej zrezygnować. Patrząc jednak na decyzje pozostałych operatorów - dni ich bramki SMS są policzone.

Można się jednak spodziewać, że prędzej czy później tego typu decyzja dotknie każdego. W dobie nielimitowanego dostępu do sieci opisywane rozwiązania są już po prostu niepotrzebne. 

SMS - kilka ciekawostek

Wynalazcą technologii SMS był Fin Matti Makkonen. Nie uznawał się za jedynego wynalazcę tego sposobu komunikacji i nie uważał go za coś godnego opatentowania, dlatego też nic na tym pomyśle nie zarobił.

Pierwszego SMS-a wysłał Brytyjczyk Neil Papworth, 3 grudnia 1992 roku. Nadał on wiadomość ze swojego komputera na telefon znajomego - Orbitel 901. Jej treść była krótka, ale konkretna: Wesołych Świąt! Od strony technicznej było to możliwe dzięki eksperymentalnemu połączeniu zrealizowanemu przez sieć Vodafone. 

Pierwsze głosowanie za pomocą SMS miało miejsce na festiwalu Eurowizji w 2002 roku w Talinnie.

W 2008 roku brytyjski lekarz David Nott przeprowadzi skomplikowaną operację amputacji ramienia, którą wykonał  bazując na instrukcjach od swojego kolegi chirurga, wysyłanych w wiadomościach SMS. Rzecz działa się w Demokratycznej Rebublice Konga, gdzie kontakt telefoniczny był utrudniony. Operacja przebiegła pomyślnie.

Korzystaliście z bramek SMS? Podzielcie się swoimi wspomnieniami. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sms | Plus | Orange
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy