Przeniesienie numeru w 1 dzień?
- Chcę, by w Polsce przeniesienie numeru telefonu trwało jeden dzień - mówiła Viviane Reding podczas wizyty w Polsce. Minie jednak jeszcze trochę czasu, zanim będziemy cieszyć się możliwością tak szybkiego przenoszenia numerów.
Zaledwie 0,09 proc. użytkowników telefonów komórkowych skorzystało z możliwości przeniesienia swojego numeru do innej sieci (MNP) - wynika z opublikowanego niedawno raportu Komisji Europejskiej.
Powody? Bardzo długi okres całej operacji (w praktyce nawet dwa miesiące w przypadku klientów z abonamentem), a także wysoka cena. Korzyści oferowane przez operatorów wydają się w tym kontekście mało atrakcyjne.
Anna Streżyńska widząc w przenoszeniu numerów kolejną możliwość do zwiększenia konkurencji między operatorami nie ustaje w staraniach o ułatwienie procedury. We wrześniu ubiegłego roku przesłała do Ministerstwa Infrastruktury propozycje niezbędnych, jej zdaniem, zmian - informuje "Gazeta Prawna".
Chce m.in. skrócenia maksymalnego czasu MNP do siedmiu dni, a przerwy w świadczeniu usługi z 24 do 2 godzin (12 w przypadku telefonów na kartę). Rozwiązania te poparła w lutym bieżącego roku. także Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji.
Ministerstwo Infrastruktury uważa jednak, że zanim dokonane zostaną jakiekolwiek zmiany, konieczne jest dostarczenie informacji o stopniu zadowolenia klientów z obecnej procedury, a także oświadczeń operatorów sieci komórkowych co do możliwości technicznych.
Co więcej, potrzebna do tego będzie także centralna baza danych stworzona przez Urząd Komunikacji Elektronicznej, dzięki której wiadomo będzie, który numer telefonu należy do jakiej sieci. UKE informuje, że powstanie ona najwcześniej we wrześniu, a najpóźniej do końca roku. Tak więc odpowiednie przepisy wejść w życie mogą najwcześniej w czwartym kwartale bieżącego roku, a przenoszenie numeru w jeden dzień może być możliwe dopiero na przełomie 2008 i 2009 roku sugeruje "Gazeta Prawna".