Rewolucyjny sposób wprowadzania tekstu dla tabletów?

Jak ułatwić i przyspieszyć wpisywanie tekstu na urządzeniach mobilnych? Choć pod względem wygody nic - moim zdaniem - nie może równać się z pełnowymiarową, fizyczną klawiaturą, powstają interesujące pomysły zastąpienia stosowanej zazwyczaj klawiatury ekranowej. Jeden nich opracował legendarny wynalazca, który zmienił sposób sterowania komputerami.

Pod koniec ubiegłego roku opisywałem SnapKeys2 - metodę wprowadzania tekstu za pomocą kilku niewidocznych, dotykowych klawiszy, które nie zasłaniają wyświetlanego na ekranie obrazu. Podobne rozwiązanie opracował człowiek, który zrewolucjonizował sterowanie komputerami. Douglas Engelbart, współtwórca hipertekstu i wynalazca komputerowej myszki, miał jednak wyjątkowego pecha - choć wynalazł coś, z czego korzystamy wszyscy, nie zarobił na tym pomyśle.

Przez długie lata brakowało interfejsów graficznych, które wymagałyby biurkowego gryzonia, a gdy w końcu takie rozwiązania pojawiły się na rynku, w 1987 roku wygasła ochrona patentowa wynalazku. Ponadto w myszkach, które pojawiły się na rynku, zamiast proponowanych przez Engelbarta dwóch rolek zastosowano nieobjęte patentem kulki.

Reklama

Tym razem 87-letni Douglas Engelbart po raz kolejny wykazał się kreatywnością i dostosował zapomniany sposób wprowadzania znaków do współczesnych technologii. Zastosowana przez niego klawiatura akordowa zakłada wykorzystanie zaledwie pięciu dużych klawiszy. Podobny pomysł zastosowano przed laty w wynalazku nazywanym Microwriter, opracowanym przez reżysera fimowego Cy (Cyrila) Endfielda i inżyniera Chrias Raineya, oraz w rozwijanej bez większych sukcesów rękawicy akordowej, wprowadzającej znaki na podstawie samych ruchów palców.

W rozwiązaniu Engelbarta naciskając jeden lub kilka klawiszy, wprowadza się konkretne znaki, a wielkość i rozmieszczenie wirtualnych przycisków pozwalają nie tylko na pisanie jedną ręką, ale również na pisanie bezwzrokowe. Przypomina to nieco grę na pianinie, do czego nawiązuje nazwa rozwiązania.

Podobnie jak SnapKeys2, proponowana przez Douglasa Engelbarta klawiatura akordowa nie zasłania wyświetlanego obrazu - gdy przestaje się pisać, klawisze znikają. Rozwiązanie to mogą przetestować już posiadacze iPadów i tabletów z Androidem.

Łukasz Michalik

http://gadzetomania.pl

Gadżetomania.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy