Smartfony i internet niszczą pamięć człowieka i mogą doprowadzić do cyfrowej amnezji

Naukowcy zbadali w USA 1000 osób celem oszacowania zmian u ludzi na skutek istnienia stałego dostępu do informacji. Wyniki wskazują, że wpływ ten jest znaczny i wiele osób nawet nie stara się czegokolwiek zapamiętywać wiedząc, że informacje ich interesujące znajdą używając smartfona. Zamiast pamiętać rzeczy, delegujemy to do internetu, który staje się naszą pamięcią "w chmurze".

Badania przeprowadzone przez uczonych wynajętych przez Kaspersky Lab wykazują, że te nowe nawyki mogą całkowicie zniszczyć zdolność ludzi do korzystania z ich pamięci. Aż 91 procent respondentów stwierdziło, że  internet i smartfon dla nich stały się "uzupełnieniem mózgu online", a prawie połowa powiedziała, że smartfon służy im jako pamięć zewnętrzna - wszystko, co musisz pamiętać, w tym numery telefonów znajdują się gdzieś w nim.

Wyniki badań wykonane dla Kaspersky Lab pokrywają się z przewidywaniami jakie zostały wyrażone w artykule opublikowanym jeszcze w 2011 roku w magazynie "Science". Wtedy autorzy dowodzili, że upowszechnienie się do dostępu do internetu wszędzie dookoła nas spowoduje, że ludzie będą mniej chętnie zapamiętywali jakieś informacje. 

Stopniowa rezygnacja z własnej pamięci jest uważana przez niektórych futurystów jako zapowiedź nieuchronnej unifikacji człowieka i maszyny. Stajemy się jednym ze światem cyfrowym, dla niektórych jest on już teraz bardziej realny niż ten namacalny dookoła nas.

Reklama

Nie wiadomo, jaki wpływ na zdolności poznawcze ludzkości będzie miało udostępnienie zasobów całej wiedzy w tak długim okresie czasu. Można jednak założyć wzrost zależności od tego źródła informacji. Gdyby w takim społeczeństwie pozbawionym zdolności normalnego przyswajania wiedzy nagle doszło do kataklizmu skutkującego brakiem elektryczności, a więc dostępu do surogatu ludzkiej pamięci, to byłaby to rzeczywiście cyfrowa amnezja.  

Tylkomedycyna.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy