Sposób na podsłuchiwanie komórek

Specjalistom zajmującym się bezpieczeństwem teleinformatycznym udało się odczytać treść szyfrowanej komunikacji, w tym klucze uwierzytelniające używane w telefonach komórkowych.

Benjamin Jun, wiceprezes ds. technologii w firmie Cryptography Research, powiedział w wywiadzie dla CNET News, że udało się tego dokonać stosując różnicową analizę mocy (differential power analysis, DPA), czyli jedną z form ataku na boczny tor komunikacji (side-channel attack).

Polega ona na wykorzystaniu wahań energii pobieranej przez urządzenia podczas operacji kryptograficznych, które sprawiają, że układy scalone w telefonach i innym sprzęcie emitują odpowiednie sygnały elektromagnetyczne. Można je zmierzyć korzystając albo z zewnętrznego czujnika, albo podłączając odpowiedni sensor do zasilacza aparatu.

Reklama

Po umiejętnie przeprowadzonej analizie sygnału i wyłuskaniu z niego potrzebnych informacji można poznać klucz szyfrujący. Warunkiem koniecznym do przeprowadzenia ataku jest fizyczny dostęp do urządzenia - wymagana jest odległość około metra od aparatu potencjalnej ofiary.

Wtórna emisja fal elektromagnetycznych jest częstym zjawiskiem w urządzeniach elektronicznych i wykorzystywano ją na przykład w Wielkiej Brytanii, podczas namierzania użytkowników telewizorów, którzy nie płacili abonamentu. Podobna metoda, zwana phreakingiem Van Ecka, polega na przechwytywaniu promieniowania z sygnałów toru wizyjnego i odtwarzaniu obrazu wyświetlanego na monitorze komputera.

Jun nie podał szczegółów technicznych, na przykład modeli urządzeń, których zabezpieczenia udało się przełamać. Dodał też, że nie dotarły do niego jeszcze informacje o tym, aby podobnych sposobów używali przestępcy. Uważa on, że zagrożenie jest realne, ponieważ "niedługo możemy zaobserwować pierwsze zastosowania w postaci oprogramowania dla smartfonów".

Aby zabezpieczyć się przed atakiem można zakłócać emisję pobocznych sygnałów przez dodawanie losowych operacji lub dynamiczne zmiany kolejności wykonywanych obliczeń.

HeiseOnline
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama