Telekomunikacja Polska może zostać podzielona

Komisja Europejska planuje dać regulatorom prawo do podziału telekomów. Polscy politycy nie wykluczają, że może to spotkać największego polskiego operatora - Telekomunikację Polską, pisze "Gazeta Prawna".

Jak czytamy w "Gazecie Prawnej", jeszcze w lipcu Unia Europejska ma ogłosić projekt, który pozwoliłby regulatorom rynku telekomunikacyjnego na podział telekomu o znaczącej pozycji rynkowej (SMP) na część infrastrukturalną i detaliczną, w celu zwiększenia konkurencji.

To pomysł zaoferowania regulatorowi nowych możliwości działania w sytuacji, gdy inne narzędzia regulacyjne zawiodą. Jeśli te rewolucyjne zmiany zostaną przyjęte, otwiera to drogę do podziału takich operatorów jak Telekomunikacja Polska - zauważa "Gazeta Prawna".

Eksperci są zdania, że takie narzędzie regulator powinien mieć, ale jego stosowanie powinno być ostatecznością. Z nowego pomysłu zadowolona jest prezes UKE Anna Streżyńska oraz operatorzy alternatywni, którzy są przekonani, że wyeliminuje to sytuację, która jest obecnie - operatorzy alternatywni muszą kupować dostęp do sieci od TP. Z kolei sama TP uważa, że taki podział jest niepotrzebny - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Reklama
Media2
Dowiedz się więcej na temat: Komisja Europejska | telekomunikacja | Orange Polska S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy