Telekomunikacja Polska zostanie podzielona?

Anna Streżyńska, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zapowiedziała, że do roku 2010 Telekomunikacja Polska SA zostanie podzielona na dwie spółki. Jednocześnie pani prezes opowiedziała się przeciwko powołaniu europejskiego regulatora rynku telekomunikacyjnego.

Komisja Europejska uważa, że nowy urząd zapewni większą swobodę działania różnym firmom, będzie mógł nakazać podzielenie istniejących telekomów, a w rezultacie doprowadzi do spadku cen. Anna Streżyńska mówi, że jego powołanie jest niepotrzebne. Jedyną nową rzeczą jest ten międzynarodowy europejski regulator. Regulatorzy uważają, że nie jest on potrzebny.

- Uważamy, że nie jest potrzebne kolejne ciało, które będzie miało takie same lub właściwie podobne kompetencje, bo po pierwsze to dodatkowe koszty, po drugie spowolnienie procedur, po trzecie ich komplikacja, po czwarte trochę dla nas utrata suwerenności i takiego spojrzenia lokalnego na nasze potrzeby. I wreszcie na koniec taki paneuropejski regulator oznacza dalsze kroki w przyszłości, czyli być może w ogóle utratę przez kraje członkowskie możliwości regulowania rynków krajowych - powiedziała Streżyńska w radiu PiN. Pani prezes stwierdziła jednocześnie, że w połowie przyszłego roku zapadnie decyzja, czy i jak zostanie podzielona TP SA.

Reklama

- To jest prawie pewnik, musiałabym dostać bardzo mocne argumenty, żeby tego nie zrobić. Jeżeli byśmy w połowie przyszłego roku podjęli decyzję na tak, to druga połowa roku byłaby na przygotowanie decyzji i 2009 rok byłby przeznaczony na działania regulacyjne - mówi Streżyńska.

Anna Błońska

Kopalnia Wiedzy
Dowiedz się więcej na temat: Anna Streżyńska | telekomunikacja | Orange Polska S.A.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy