Windows Phone 7 bardziej popularny od Androida? Jak to możliwe?

Jeśli tytuł newsa wzbudził w fanach Androida niepokój, to radzę zachować spokój. Co prawda system Microsoftu wyprzedził produkt Google'a, ale tak wynika z mało istotnej statystyki. O co dokładnie chodzi?

Korzystne dla koncernu z Redmond statystyki podał w jednym z wywiadów dyrektor ds. Windows Phone, Andy Lees. Przypomniał on, że w ciągu pierwszych 12 miesięcy od debiutu na rynku na telefony z WP 7 znalazło się więcej chętnych niż na te wyposażone w pierwsze wersje Androida. Dodał, że z uwagi na podzielony już rynek mobilne okienka miały trudniejszy debiut niż system Google'a, tym bardziej więc należy docenić lepszą sprzedaż. Przewaga WP 7 jest ciekawa również z tego względu, że pierwsze Androidy (Magic, Hero, G1 czy Milestone/Droid) były mocno promowane, a Windows Phone'y cały czas stały w cieniu systemów Google'a i Apple'a.

Lees potwierdza też opinie innych pracowników Microsoftu, że obsługa Androida była zbyt skomplikowana dla przeciętnego użytkownika, a Windows Phone 7 oferuje, jak to ujął, ludzkie podejście.

Dyrektor Microsoftu przyznaje też, że choć ceni własne funkcje dodawane przez partnerów produkujących słuchawki z WP7, to część funkcji jest zablokowana celowo, aby uniknąć problemów technicznych. Chwali się natomiast choćby sprzętową akceleracją Internet Explorera, która działa poprawnie na każdym urządzeniu z mobilnymi okienkami. W przyszłym roku można się z kolei spodziewać dodania asystenta głosowego TellMe na wzór Siri z iOS-u. Lee dodał, że mówienie do telefonu w miejscach publicznych nie jest tym, na czym najbardziej zależy Microsoftowi.

Reklama

W przyszłym roku należy oczekiwać, że smartfony z WP7 zaczną obsługiwać coraz popularniejszą technologię bezstykową NFC. Microsoft nie planuje rozwijać własnych usług mobilnych płatności na wzór Google Wallet, ale wspierać już istniejące rozwiązania. Wraz ze wzrostem popularności szybkiego Internetu LTE także słuchawki z mobilnymi okienkami zaczną obsługiwać standard łączności 4G.

Na koniec jeszcze jedna dobra informacja. W 2012 roku koszt wytworzenia telefonu z Windows Phone ma spaść z obecnych 400 dolarów o połowę, czyli do około 200 dolarów. Ma to być możliwe dzięki rozszerzonej współpracy Microsoftu z Qualcommem, który jest obecnie jedynym dostawcą procesorów dla Windows Phone'ów. Tak ma pozostać. Warto zwrócić jednak uwagę, że mowa jedynie o kosztach produkcji, bez uwzględnienia marży producentów, dystrybutorów itp., którzy mają wpływ na ostateczną cenę produktu.

Wydaje się jednak, że wraz z ewolucją samego Windowsa komórki w niego wyposażone stanieją i staną się bardziej konkurencyjne dla Androida. Obecnie niektóre osoby odstrasza właśnie wysoka cena i, chcąc nie chcąc, wybierają produkty konkurencji, choć tak naprawdę zakochane są w kafelkowym Metro UI...

Kamil Homziak

http://komorkomania.pl/

Komórkomania.pl
Dowiedz się więcej na temat: Windows | Windows Phone 7

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama