Zestawy głośnomówiące nie poprawiają bezpieczeństwa

Urządzenia głośnomówiące w samochodach nie zwiększają bezpieczeństwa podczas jazdy - wskazują wyniki ostatnich badań.

Firma Dekra w opublikowanej w styczniu analizie stwierdziła, że telefonowanie za kierownicą - także przy użyciu zestawu głośnomówiącego - może w poważnym stopniu odwracać uwagę kierowcy od sytuacji na drodze i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wypadku.

Czy rozmawiacie przez komórkę w czasie jazdy?

- Szczególnie niebezpieczne jest spoglądanie podczas jazdy na telefon, aby np. wybrać jakiś numer - ostrzega inżynier Jorg Ahlgrimm, specjalista od wypadków w firmie Dekra.

Reklama

W ramach ankiety przedsiębiorstwo ustaliło, że pomimo obowiązującego zakazu średnio co piąty kierowca w dalszym ciągu używa podczas jazdy telefonu komórkowego bez zestawu głośnomówiącego.

Z kolei badanie przeprowadzone niedawno przez amerykański ośrodek Highway Loss Data Institute wykazało, że pomimo wprowadzenia zakazu używania komórek w niektórych stanach USA nie doszło wcale do zmniejszenia liczby wypadków. Specjaliści przeanalizowali wypadki zgłaszane ubezpieczycielom w stanach Nowy Jork, Connecticut, Kalifornia i Dystrykcie Kolumbii przed i po wprowadzeniu zakazu rozmów przez telefon komórkowy.

Także Adrian Lund, przewodniczący Highway Loss Data Institute, przypuszcza, że urządzenia głośnomówiące nie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa podczas jazdy. - Liczba wypadków utrzymuje się na stałym poziomie, ponieważ telefonowanie za pomocą urządzeń głośnomówiących rozprasza uwagę w takim samym stopniu jak telefonowanie za pomocą komórki - twierdzi Lund.

HeiseOnline
Dowiedz się więcej na temat: bezpieczeństwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy