Laptop do pracy, nauki i rozrywki - wrażenia z użytkowania Huawei Matebook D 16

Praca, nauka i rozrywka w jednym urządzeniu – każdy chciałby laptopa, który potrafi to wszystko. Czy Huawei MateBook D 16 sprawdzi się na tych wszystkich polach? Oto nasze wrażenia po kontakcie z najnowszym laptopem Huawei.

Najczęściej poszukiwanym laptopem jest komputer, który sprawdzi się w różnych sytuacjach. W trakcie dnia jako urządzenie wykorzystywane do pracy, po południu laptop, który pożyczają dzieci, aby rozwiązać zadania szkolne, a wieczorem sprzęt do oglądania najnowszych filmów i seriali. Wbrew pozorom nie każdy laptop sprawdzi się dobrze we wszystkich opisanych scenariuszach. Przyjrzeliśmy się, jak poradzi sobie z nimi Huawei MateBook D 16.

Wygląd, wykonanie i ergonomia

Huawei wie, jak robić dobrze wyglądający sprzęt elektroniczny - nie inaczej jest w przypadku MateBook D 16. Komputer prezentuje się elegancko i solidnie, jak urządzenie klasy premium. Omawiany sprzęt ma duży wyświetlacz o przekątnej 16,1 cala, ale "nie czuć" rozmiarów samego komputera. Ogromna w tym zasługa zarówno ultra smukłych ramek ekranu, jak i samej wagi - ta ostatnia wynosi tylko 1,74 kg, zatem laptopa bez problemów umieścimy w plecaku czy torbie. Podsumowując, MateBook D 16 ma naprawdę imponujący ekran, duża w tym zasługa technologii FullView, ultracienkich ramek tylko potęgujących wrażenia chociażby podczas oglądania filmów. Pomimo rozmiarów ekranu - laptop jest smukły i komfortowo się z niego korzysta.

Do wyświetlacza jeszcze wrócimy, bo to jeden z absolutnie najmocniejszych atutów nowości Huawei, teraz warto skupić się na ergonomii wykonania samego komputera. Klawiatura sprawdza się w praktyce naprawdę dobrze, kilka godzin pisania na MateBook D 16 nie będzie męczące dla naszych nadgarstków, a duży i responsywny gładzik zastąpi nam myszkę. W pakiecie otrzymujemy wszystkie najistotniejsze porty i wejścia: dwa USB-C,  dwa USB 3.2, HDMI oraz wejście audio-jack 3,5 mm. Sfera audio okazuje się zresztą całkiem mocnym aspektem laptopa - głośniki zostały skierowane ku górze, wydobywający się z nich dźwięk nie jest niczym zakłócony. Dzięki temu oglądanie filmów czy słuchanie muzyki na MateBook D 16 jest przyjemnym doznaniem.

Przycisk zasilania to zarazem sprawnie działający czytnik linii papilarnych - patent znany ze smartfonów to udany sposób na zabezpieczenie komputera. Kamerkę wideo umieszczono w klawiaturze, dzięki czemu możemy ją w dowolnym momencie schować, jeśli czujemy taką potrzebę - nie trzeba jej zakrywać kawałkiem taśmy.

Szybkie ładowanie jak w smartfonie

Inny element znany ze smartfonów to superszybkie ładowanie - w zestawie znajdziemy kompaktową ładowarkę 65 W (rozmiary dużego adaptera do smartfonu) - około 15 minut ładowania daje nam około dwóch godzin pracy lub oglądania filmów. W przypadku, kiedy laptop wykorzystywany jest przez kolejnych domowników, a jedna z osób zapomni go podładować, błyskawiczne ładowanie to prawdziwy ratunek - kolejna osoba będzie mogła szybko podratować baterię MateBook D 16 i zasiąść do laptopa.

Dobry wyświetlacz = lepsza praca i rozrywka

Wróćmy do wspomnianego ekranu. Jest on rzeczywiście fantastyczny. Powody? Zacznijmy od przekątnej - za sprawą 16,1 cala mamy przed oczami ekran o "kinowych" proporcjach, jak na standardy laptopów. Przy takich wymiarach nawet dwie lub trzy osoby mogą spokojnie oglądać na nim film.  Duża przekątna sprawdzi się również podczas pracy, kiedy musimy operować np. na arkuszach kalkulacyjnych. Dwa okna umieszczone obok siebie na ekranie, za sprawą tak dużej przekątnej, nadal pozostają widoczne.

Sam wyświetlacz został wyposażony w matrycę IPS o rozdzielczości 1920 na 1080, ma on antyrefleksyjna powłokę, co ucieszy wielu potencjalnych użytkowników, natomiast jego maksymalna jasność wynosi 300 nitów. To bardzo udana specyfikacja, a w praktyce podczas kilkugodzinnych sesji przy ekranie doskonale sprawdziła się inna technologia - rozwiązanie redukujące emisję niebieskiego światła i zarazem eliminujące efekt migotania ekranu. Dzięki temu zmęczenie oczu zostaje zminimalizowane, a co za tym idzie - pracuje i uczy się nam zwyczajnie lepiej. Zresztą taką funkcję z chęcią przywita również każdy rodzic - można ją uruchomić, kiedy dzieci zaczynają oglądać na laptopie bajki lub filmy. Potwierdzeniem skuteczności opisywanych technologii są dwa certyfikaty przyznane urządzeniu przez TÜV Rheinland.

Wydajny i z Wi-Fi 6

Wszechstronny laptop musi mieć odpowiednią specyfikację. Jak to wygląda w przypadku MateBook D 16? Huawei zdecydował się na zastosowanie procesora AMD z serii H (Ryzen 5 4600H) z wbudowanym układem graficznym Radeon Vega. W połączeniu z 16 RAM DDR4 oraz dyskiem SSD o pojemności 512 GB, otrzymaliśmy wydajną maszynę, która sprawdzi się nie tylko podczas pracy i nauki, ale również na płaszczyźnie multimediów - możemy na niej nawet zmontować prosty film, nie mówiąc o zagraniu w mniej wymagające sprzętowo gry.

Warto jeszcze wspomnieć o jednym aspekcie, który podczas użytkowania sprawdził się naprawdę dobrze - chodzi nam o wsparcie dla Wi-Fi 6, czyli superszybkiej technologii bezprzewodowego internetu. Jeśli tylko posiadamy router obsługujący Wi-Fi 6, MateBook D 16 będzie streamował filmy i pobierał pliki jeszcze szybciej, a sygnał nie będzie słabszy, nawet jeśli router znajduje się za ścianami. Dobre połączenie z Wi-Fi jest bardzo przydatne w domowych warunkach, gdzie do sieci podłączonych mamy kilka urządzeń - nawet w takiej sytuacji laptop Huawei "nie zgubi" sieci.

Mistrz dużego ekranu

Nie każdy sprawdzany przez nas laptop można nazwać wszechstronnym komputerem przenośnym, który rzeczywiście nadaje się dla całej rodziny, ale w przypadku MateBook D 16 właśnie tak jest. Lekka i smukła konstrukcja, bardzo dobry ekran o fantastycznych rozmiarach, udana klawiatura i gładzik, odpowiednia konfiguracja, a także poręczna ładowarka - w tym przypadku dostajemy cały potrzebny pakiet.


Prezentacja partnera

Strona główna INTERIA.PL