W indonezyjskiej jaskini znaleziono najstarsze dzieło sztuki figuratywnej [FILM]

Archeologowie właśnie znaleźli malunek, który wydaje się najstarszym przykładem sztuki figuratywnej wykonanej ludzką ręką, szacowanym na co najmniej 45,5 tysiąca lat.

To ochrowy malunek przedstawiający świnię, który udało się zlokalizować na ścianie jednej z indonezyjskiej jaskiń, a konkretniej Leang Tedongnge w Celebesie Południowym. Najpewniej jest to jeden z wciąż żyjących lokalnie gatunków dzikiej świni, tj. świnia celebeska, której populacja choć chroniona, to niestety spada z każdym rokiem, a wszystko za sprawą kłusownictwa. Zdaniem badaczy osobnik posiada cechy charakterystyczne tego gatunku, jak pionowo ustawiony włos czy para wyrostków przedoczodołowych na pysku, namalowany został z wykorzystaniem ochry i wygląda jakby obserwował walkę albo innego rodzaju interakcję innych świń. 

Reklama

Obok znajduje się też odcisk ludzkich dłoni, ale gdyby nie łut szczęścia, to badacze mieliby problem z określeniem wieku malowidła - tymczasem na fragmencie tylnej nogi świni uformował się węglan wapnia, a jego datowanie jest znacznie łatwiejsze. A że znajduje się na malowidle, to z pewnością jest od niego młodszy, dzięki czemu wiemy, że obraz świni liczy sobie co najmniej 45,5 tysiąca lat. Oznacza to, że mamy do czynienia z najstarszym przykładem wykonanego przez człowieka malowidła rozpoznawalnego obiektu świata, bijąc poprzedniego rekordzistę - rysunek z tej samej jaskini - o blisko 2 tysiące lat. 

Co warto jednak podkreślić, nie jest to najstarszy przykład sztuki w ogóle, bo ten tytuł należy do abstrakcyjnych czerwonych linii znalezionych w Południowej Afryce, datowanych na 70 tysięcy lat. W przypadku najnowszego odkrycia mamy jednak do czynienia ze sztuką figuratywną, choć naukowcy są przekonani, że dzika świnia nie utrzyma swojego rekordu zbyt długo, bo ostatnio pojawiły się dowody sugerujące, że człowiek żył w Australii już 65 tysięcy lat temu, a jego droga w stronę kontynentu przebiegała najpewniej przez Indonezję, więc to tylko kwestia czasu, aż przy dokładniejszych pracach archeologicznych i tam znajdziemy coś ciekawego. Na koniec warto też zaznaczyć, że nie mamy wcale pewności, że malowidło wykonał homo sapiens, bo w tamtych czasach po ziemi chodziło kilka gatunków rodzaju homo. 

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy