Chromebook

Wtorek, 21 listopada 2023 (14:19) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (11:00)
Chromebook to nowoczesne urządzenie do pracy, nauki i rozrywki online. Wykorzystuje system Chrome OS, przez co zapewnia efektywność i bezpieczeństwo. Cechuje go lekka, kompaktowa konstrukcja i łatwa obsługa.
Chromebook - najważniejsze informacje
Chrome OS w Chromebookach korzysta ze zmodyfikowanej przeglądarki. /123RF/PICSEL

Chromebook - najważniejsze informacje

Chromebook wyglądem przypomina laptopa. Systemem operacyjnym jest w tym urządzeniu Chrome OS, który swoje działanie opiera na Linuksie oraz przeglądarce internetowej Chrome firmy Google. 

Chromebooki to urządzenia, które pozwalają na pracę online i offline. Najczęściej sprzęt wykorzystuje się do pracy biurowej. Ze względu na coraz lepsze parametry techniczne może on służyć także do rozrywki.

W Google Play można ściągnąć na chromebooka niezbędne oprogramowanie potrzebne do pracy i codziennej rozrywki. Aplikacje chętnie wybierane przez użytkowników sprzętu to np. Dropbox, Google Meet czy Netflix.

Chromebooki oferowane są przez największych producentów sprzętu komputerowego. Popularnością cieszą się urządzenia Asus, Acer czy HP.

Chętnie wybierane modele to m.in.: Asus C523NA-TH42F, Asus Chromebook C424 czy HP Chromebook 14a-na0020nr.

Większość Chromebooków na rynku ma przekątną 13 i 14 cali. Sprzęt jest idealny w podróży. Ma niewielką przestrzeń do magazynowania danych: 128 GB oraz 256 GB. Większość dokumentów oraz plików, nad którymi pracuje się na urządzeniu, zapisywana jest automatycznie na Dysku Google.

Jaka jest różnica pomiędzy chromebookiem a laptopem?

Chromebooki są urządzeniami, które – w przeciwieństwie do laptopów – nie obsługują komputerowych pakietów MS Office. Dostęp do tych programów jest jednak możliwy dzięki specjalnym aplikacjom internetowym.

Czy system Chrome OS jest bezpieczny?

Korzystanie z systemu Chrome OS jest całkowicie bezpieczne. Każdy chromeboook wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, których celem jest szyfrowanie poufnych informacji użytkownika. Dzięki temu przechowywane na urządzeniu dane są chronione i nie ma obaw o dostęp do nich przez osoby trzecie.

W jaki sposób korzystać z internetu w chromebookach?

Dostęp do sieci internetowej odbywa się na dokładnie takiej samej zasadzie jak w przypadku standardowych laptopów. Wystarczy podłączyć do chromebooka kabel RJ45. Najwygodniejszym i najczęściej wykorzystywanym sposobem jest korzystanie z funkcji WiFi, pozwalającej na dostęp do sieci.

Czym się kierować przy wyborze chromebooka?

Chromebooki to urządzenia, które wykorzystuje się głównie do prac biurowych. Zależnie od producenta możliwy jest wybór modeli o różnych parametrach technicznych. Przy zakupie warto kierować się indywidualnymi potrzebami i planowanym wykorzystaniem.

Chromebook - Wiadomości