F-117

Czwartek, 2 listopada 2023 (13:55) Aktualizacja Poniedziałek, 20 listopada 2023 (09:41)
Samolot F-117 Nighthawk to amerykański samolot bojowy zaprojektowany przez firmę Lockheed Martin. Jest to jeden z pierwszych samolotów wykorzystujących technologię stealth, co czyni go niemal niewidocznym dla radarów. F-117 był używany głównie do ataków precyzyjnych na wysokości strategicznych celów. Samolot ten zyskał sławę podczas wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, gdzie jego zdolności stealth były kluczowe w osiągnięciu przewagi powietrznej.
F-117 - najważniejsze informacje
F-117 Nighthawk /Sgt. Aaron Allmon II /domena publiczna

F-117 - najważniejsze informacje

 • Marka:

 • Rodzaj/Typ:

  samolot, sprzęt wojskowy

 • Rok uruchomienia produkcji:

  1981

F-117. Co to za samolot?

F-117 Nighthawk to amerykański bombowiec wyprodukowany przez przedsiębiorstwo Lockheed Martin. Podstawą do jego stworzenia były stopy aluminium i tytanu. Część elementów była także ceramiczna. Korpus został pokryty specjalną powłoką. Jej zadaniem było pochłanianie fal radiowych. Samolot napędzany był silnikami amerykańskiego lidera branży General Electric.

Maszyna pierwszy raz dokonała oblotu 18 czerwca 1981 roku. Została ona wyprodukowana w 64 egzemplarzach. Należały one do Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, czyli USAF. Wykorzystywano je aż do 2008 roku – w wielu działaniach bojowych. Niektóre z nich zostały uszkodzone w trakcie misji. Te, które były w lepszym stanie, zostały odpowiednio zabezpieczone i zmagazynowane.

Pierwsza misja bojowa, w której brał udział samolot F-117 Nighthawk odbywała się w Panamie. Miała ona kryptonim „Just Cause”. Nie była to jednak jedyna okazja do wykorzystania bombowców. Uczestniczyły one także w takich operacjach jak:
 • Pustynna Burza,
 • Allied Force,
 • Enduring Freedom,
 • Iraqi Freedom.
Model wyposażony był w dwie komory umożliwiające uzbrojenie. Przeznaczone do tego samolotu pociski to AGM-65 Maverick i AGM-88 HARM. Podczas ataku możliwe było także użycie specjalnych bomb: GBU-10 oraz BLU-109.

Ciekawostki o F-117

 • Oznaczenie samolotu F-117 nie wskazuje na jego rodzaj.
Mimo że bombowiec ma w swoim oznaczeniu literę „F” charakterystyczną dla myśliwców, to był on maszyną taktyczną. W odróżnieniu od samolotów bojowych model ten charakteryzowała bardzo duża precyzja. W praktyce oznaczało to szybką likwidację sił nieprzyjaciela. Samoloty te chętnie wykorzystywane były więc przeciwko celom naziemnym.
 • Zarejestrowano tylko 3 wypadki, w których brały udział samoloty F-117 Nighthawk. 
Jeden z nich zakwalifikowano jako katastrofę. Samolot został wówczas zestrzelony w okolicy Kosowa w Serbii (w 1999 roku). Były to więc w większości przypadków niezawodne maszyny.
 • USAF najprawdopodobniej nadal korzysta z samolotów F-117 Nighthawk.
Chociaż samoloty F-117 Nighthawk zmagazynowano, to część osób zainteresowanych tematem twierdzi, iż niektóre z nich utrzymane są w stanie zdatnym do lotu. Bombowce w 2019 roku sfotografowano w Kalifornii (w Dolinie Śmierci). Siły powietrzne USA nie potwierdzają jednak oficjalnie tych informacji.
 • Odrzutowy samolot bombowy F-117 wykorzystywał technologie stealth.
Charakteryzują one najlepsze i jednocześnie najniebezpieczniejsze maszyny bojowe na świecie. Ich zadaniem jest minimalizacja wykrycia obiektu, niezależnie od techniki obserwacji. Przewagą F-117 nad innymi modelami był specyficzny kształt i materiały wykorzystane do jego produkcji.

F-117 - Wiadomości