GoPro

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:10) Aktualizacja Wtorek, 5 marca 2024 (11:55)
Kamera GoPro to popularne urządzenie do rejestrowania przygód i aktywności sportowych. Produkowana jest przez amerykańską firmę GoPro. Firma ta została założona w 2002 roku przez Nicka Woodmana i początkowo koncentrowała się na produkcji kamery do rejestrowania surfingu. Pierwszym modelem była kamera GoPro HERO, wprowadzona na rynek w 2004 roku. Była niewielka, wodoodporna i można ją było zamontować na desce surfingowej.
GoPro - najważniejsze informacje
GoPro Hero 8 Black. /INTERIA.PL

GoPro - najważniejsze informacje

 • Rodzaj/Typ:

  urządzenie multimedialne, sprzęt

 • Rok uruchomienia produkcji:

  2002

W kolejnych latach firma GoPro rozwijała swoje produkty i wprowadzała nowe modele kamer. 

W 2009 roku wprowadziła kamerę GoPro HERO HD, która umożliwiała nagrywanie w rozdzielczości1080p, co było znaczącym krokiem naprzód w jakości obrazu. W 2012 roku wypuściła model GoPro HERO3, który wprowadził do użytku nagrywanie w rozdzielczości 4K oraz tryb slow motion.
 
Kolejnym ważnym momentem w historii GoPro był rok 2014, kiedy firma wprowadziła kamerę GoPro HERO4, która oferowała jeszcze lepszą jakość obrazu i umożliwiała nagrywanie w rozdzielczości 4K przy 30 klatkach na sekundę. W 2015 roku firma zdecydowała się także na wprowadzenie drona GoPro Karma, który umożliwiał loty z kamerą GoPro i rejestrowanie wspaniałych ujęć z powietrza.
 
W kolejnych latach firma kontynuowała rozwijanie swojej oferty, wprowadzając różne modele kamer, w tym GoPro z różnymi ulepszeniami i nowymi funkcjami, takimi jak stabilizacja obrazu, rozszerzone możliwości nagrywania wodnego oraz bardziej zaawansowane tryby zdalnego sterowania.

Kamera GoPro Hero 12 Black. Najnowsza w serii

We wrześniu 2023 premierę miała kamera GoPro Hero 12 Black. Kamera ma 27 Mpix, HDR, rozdzielczość 5,3K, 4K, 2,7K i 1080p. Oferuje wodoodporność do 10 metrów. Na jednym ładowaniu baterii może pracować od 70 do 150 minut (w zależności od wybranej rozdzielczości) 

Dla kogo jest kamera GoPro?

Kamera GoPro stała się popularna wśród twórców treści online i influencerów, którzy wykorzystują te kamery do tworzenia atrakcyjnych filmów i vlogów na platformach społecznościowych.

Producent kamer organizuje różnego rodzaju konkursy, które angażują społeczność użytkowników GoPro. Służą one zachęcaniu użytkowników do dzielenia się swoimi filmami i zdjęciami. Przykładem jest GoPro Awards, w ramach którego użytkownicy mogą przesyłać swoje najlepsze filmy i zdjęcia zarejestrowane przy użyciu kamer GoPro. Firma nagradza twórców wybranych materiałów finansowymi nagrodami, a także promuje ich prace na swoich platformach społecznościowych i witrynie internetowej. 

GoPro Million Dollar Challenge to konkurs, w którym użytkownicy są zachęcani do przesyłania swoich nagrań, a najlepsze z nich są wykorzystywane do stworzenia filmu GoPro Million Dollar Challenge, który jest prezentowany na oficjalnym kanale YouTube GoPro. Wartość nagród w tym konkursie wynosić może nawet milion dolarów.

Gdzie są wykorzystywane kamery GoPro?

Kamery GoPro stały się integralną częścią wielu programów telewizyjnych i filmów dokumentalnych. Są często wykorzystywane do rejestrowania ujęć z trudno dostępnych miejsc, takich jak sceny akcji w filmach czy programy o ekstremalnych sportach.
 
W 2018 roku GoPro opublikowało film, który stał się jednym z najbardziej ikonicznych ujęć w historii firmy. W filmie tym jedna z kamer GoPro została zostawiona przez użytkownika na szczycie góry K2, jednego z najwyższych szczytów na świecie. Kamera przetrwała tam zimę i została odnaleziona w niesamowitym stanie, co pokazuje wytrzymałość tych urządzeń.
 
Astronauci z NASA również wykorzystywali kamery GoPro podczas swoich misji kosmicznych do rejestrowania widoków z orbity Ziemi.

GoPro - Wiadomości

 • GoPro z kolorowym wyświetlaczem skierowanym do przodu

  GoPro z kolorowym wyświetlaczem skierowanym do przodu

  Poniedziałek, 31 sierpnia 2020 (15:30)
  Mamy dobrą wiadomość dla vlogerów. Jak wynika z wycieku opublikowanego na niemieckim serwisie, nadchodzący model kamery GoPro może posiadać przedni wyświetlacz działający jako drugi ekran.
 • GoPro Hero 8 Black jako kamera internetowa

  GoPro Hero 8 Black jako kamera internetowa

  Niedziela, 12 lipca 2020 (08:04)
  Firma GoPro ogłosiła wydanie wersji beta oprogramowania umożliwiającego wykorzystanie modelu Hero 8 Black jako kamery internetowej.
 • GoPro zwalnia pracowników

  GoPro zwalnia pracowników

  Poniedziałek, 20 kwietnia 2020 (05:50)
  Znana firma tworząca wysokiej klasy kamery outdoorowe, poinformowała, że jest zmuszona zwolnić około 20 procent siły roboczej z powodu pandemii koronawirusa.
 • Reklama
 • Krótki test: Canon IVY REC - malutka kamerka dla aktywnych

  Krótki test: Canon IVY REC - malutka kamerka dla aktywnych

  Piątek, 24 stycznia 2020 (09:11)
  Japońska firma zaprojektowała kamerkę specjalnie dla miłośników wszelkiego rodzaju outdooru. Canon IVY REC jest poręczna i prosta w użyciu, jednak myśląc o jej zakupie, trzeba znać...
 • GoPro Hero 8 Black - test

  GoPro Hero 8 Black - test

  Wtorek, 24 grudnia 2019 (09:56)
  Sprawdzamy GoPro Hero 8 Black - najnowszą wersję wyczynowej kamery dla aktywnych. Czy to wciąż najlepsze tego typu urządzenie na rynku?
 • Premiera kamery GoPro HERO8 Black i Max

  Premiera kamery GoPro HERO8 Black i Max

  Środa, 2 października 2019 (09:20)
  Firma GoPro ogłosiła dziś nowe kamery HERO8 Black i Max oraz zaprezentowała dedykowane akcesoria modułowe.
 • Reklama
 • Kamera GoPro Hero 8 będzie posiadała moduły

  Kamera GoPro Hero 8 będzie posiadała moduły

  Wtorek, 17 września 2019 (05:14)
  Portal WinFuture.de dotarł do zdjęć, które jasno przedstawiają, że najnowszą kamerkę GoPro będzie można doposażyć w szereg dodatkowych modułów.
 • Wyciekły zdjęcia GoPro Max

  Wyciekły zdjęcia GoPro Max

  Środa, 21 sierpnia 2019 (05:49)
  Wszystko wskazuje na to, że GoPro przygotowuje jeszcze jedną kamerę oprócz wyczekiwanej Hero 8. Opublikowane na Photo Rumors zdjęcia wskazują, że może chodzić o GoPro Max.