Test GoPro Hero 3 Black Edition i GoClever DVR Sport - dla aktywnych

Rozpoczął się okres zimowych szaleństw. Możesz uwiecznić wiele niecodziennych chwil na stoku albo egzotycznej wycieczce. I wcale nie musisz nosić ciężkiego sprzętu wideo – zabierz ze sobą sportową minikamerę, która zmieści się w kieszeni. Testujemy dwa modele, po jednym z grupy najtańszych i najdroższych urządzeń - budżetowy GoClever DVR Sport i prawdziwy hit ostatnich tygodni, czyli GoPro Hero 3 Black Edition.

GoClever DVR Sport (z lewej) i GoPro Hero 3 Black Edition
GoClever DVR Sport (z lewej) i GoPro Hero 3 Black Edition materiały prasowe

Na rynku jest wiele kamer sportowych, ale nie wszystkie cieszą się jednakową popularnością. Często są kupowane modele bardzo tanie (ze względu na atrakcyjną cenę) albo bardzo wysokiej klasy (ze względu na jakość i wszechstronność). Sprawdziliśmy możliwości dwóch skrajnych modeli. Za przykład taniej kamery posłużył GoClever DVR Sport. Na drugim biegunie znalazła się niemal 10-krotnie droższa, zaawansowana kamera GoPro Hero 3 Black Edition.

Budowa kamer

Typowa kamera sportowa ma wymiary zbliżone do kasety wideo miniDV i waży zaledwie kilka dekagramów. Oznacza to, że możesz mieć ją zawsze ze sobą, bo zmieści się bez trudu w kieszeni koszuli, spodni lub narciarskiej kurtki. Jakość wykonania kamery i jej obudowy wiąże się z ceną urządzenia: tania GoClever DVR Sport wygląda przeciętnie, kosztowna GoPro Hero 3 Black Edition - bardzo elegancko oraz solidnie. Obiektywy kamer mają bardzo szeroki kąt, pozwalają więc rejestrować szerokie ujęcia. To cecha pożądana w filmowaniu sportów, bo na szerszym kadrze znajdzie się więcej ciekawych obiektów. Jednak jest to okupione silnymi zniekształceniami geometrii, zarówno na zdjęciach, jak i w filmach. Są szczególnie widoczne na ujęciach przedstawiających budynki lub drzewa. Kamera GoClever DVR Sport jest wyposażona w kolorowy, dotykowy  o niewielkiej przekątnej 2", który ułatwia podstawową konfigurację parametrów, kadrowanie oraz ocenę wykonanych ujęć.

Natomiast GoPro takiego ekranu nie ma. Jest jedynie mały wyświetlacz alfanumeryczny z pojedynczymi ikonami. Najbardziej daje się to we znaki podczas konfiguracji trybów pracy urządzenia, a o przeglądaniu wykonanych zdjęć czy nagranych filmach mów nie ma mowy. Ekran 2" jest dostępny jedynie jako opcja, ale kosztuje ponad 400 złotych.

Akcesoria

W zestawie z testowanymi kamerami producent dostarcza szczelne obudowy, dzięki którym możesz bezpiecznie filmować na plaży, pod wodą, w śniegu czy podczas jazdy samochodem po błotnistych bezdrożach. Firma GoPro gwarantuje poprawne działanie podwodnej obudowy do głębokości 60 metrów - sprawdzi się więc nawet w czasie profesjonalnego nurkowania. GoClever nie podaje zakresu wodoszczelności swojej obudowy, ale przy produkcie z zestawu Hero3 Black Edition wygląda ona raczej skromnie. Bardzo ważnym elementem każdej kamery sportowej jest zestaw dodatkowych uchwytów.

GoPro Hero można umieścić w różnych miejscach - rozwiązań są dziesiątkimateriały prasowe

Dzięki nim możesz przymocować kamerę do kasku, plecaka, ramienia, kierownicy roweru, motoru, karoserii samochodu itd. Producenci obu testowych kamer dołączają sporo takich akcesoriów. Liderem jest jednak GoPro, w którego ofercie znajdziemy mnóstwo opcjonalnych systemów mocowania. Pozwolą one wykorzystywać kamerę Hero 3 w praktycznie każdej sytuacji, jednak mają jedną poważną wadę - są niesamowicie drogie.

GoPro Hero umieszczone na kasku podczas zjazdu na snowboardziemateriały prasowe

Filmy

Zależnie od modelu kamery sportowe mogą rejestrować filmy w rozdzielczości: 4 K (3840x2160 pikseli), Full HD (1920x1080 pikseli), HD (1280x720 pikseli) lub VGA (640x480 pikseli). Czasem zdarzają się także urządzenia oferujące inne pośrednie rozdzielczości. Wymagającym osobom polecamy format Full HD, o ile zostanie zachowana płynność przynajmniej 60 klatek na sekundę. Takie parametry zapewnią dobre odzwierciedlanie ruchu w czasie dynamicznych scen i odpowiednią liczbę detali. Możliwości takie oferuje kamera GoPro Hero3 Black Edition. Model GoClever pracuje najlepiej przy rozdzielczości 1280x720 pikseli, choć nawet w takim trybie czasem nie radzi sobie z zachowaniem płynności rejestrowanego obrazu.

Zdjęcia

Oprócz filmów za pomocą kamery sportowej możemy także wykonywać zdjęcia. Wybierając model GoClever DVR Sport, otrzymasz urządzenie z matrycą o natywnej rozdzielczości 1,3 megapiksela (1280x1024 piksele). Teoretycznie urządzenie daje możliwość robienia zdjęć o większej rozdzielczości (nawet 5 megapikseli), ale są to kadry o programowo zwiększonej rozdzielczości, czyli faktycznie niezawierające większej liczby szczegółów niż obraz w podstawowej rozdzielczości. Zatem nie warto przesadzać - lepiej pozostać przy trybie 1280x1024. GoPro Hero 3 Black Edition ma matrycę o rozdzielczości 12 megapikseli, dlatego w tym trybie może wykonywać zdjęcia o rozdzielczości aż 4000x3000 pikseli. Co więcej, pozwala na jednoczesny zapis wideo oraz wykonywanie zdjęć.

Wygoda obsługi

Kamery sportowe są tak skonstruowane, by obsługiwać je gołymi rękami lub w rękawiczkach, na przykład podczas narciarskich zjazdów lub nurkowania. Uniwersalne urządzenie powinno więc zapewnić dobrą wygodę obsługi w obu tych sytuacjach. Bez rękawiczek i bez obudowy wodoodpornej przewagę w obsłudze ma GoClever DVR Sport, co wynika z zastosowanego dotykowego ekranu. Sytuacja ulega radykalnej zmianie, gdy kamery umieścimy w obudowach lub mamy je obsługiwać w rękawiczkach. Malutkie przyciski GoClevera staną się praktycznie niedostępne po założeniu rękawic, tymczasem duże przyciski GoPro zapewniają komfortową obsługę. Dochodzi do tego jeszcze jeden szczegół - producent nie przewidział możliwości zmiany wielu ustawień kamery GoClever, gdy jest ona w wodoszczelnej obudowie. GoPro umieszczona w obudowie wciąż daje dostęp do wszystkich swoich funkcji. Dodatkowo, po zamocowaniu kamery na kasku lub zderzaku samochodu możemy skorzystać ze znajdującego się w zestawie pilota, który ma także zduplikowany wyświetlacz LCD kamery.

Jakość obrazu

Efekty uzyskane podczas robienia zdjęć i filmowania wynikają z zastosowanych matryc światłoczułych, a te z kolei mają bardzo duży związek z ceną urządzeń. Zatem w przypadku kamery za 200 zł nie należy się spodziewać rewelacyjnych efektów. Możliwości zapisu wideo przez to urządzenie przypominają nagrania z kamery internetowej do peceta. Nawet na filmach zapisanych w rozdzielczości HD widać niewiele szczegółów. W słabych warunkach oświetleniowych GoClever DVR Sport na ujęciach będzie widać silny szum, a także spadek płynności wideo z 30 do około 20 kl./s. Jakość wykonywanych zdjęć również jest mierna. Z kolei przetwornik zastosowany w GoPro Hero 3 Black Edition pozwala robić dobre zdjęcia i nagrywać bardzo dobre filmy. Przy rozdzielczości Full HD i wyższej na zdjęciach i filmach widać bardzo dużo szczegółów. Jednak warto pamiętać, by podczas filmowania dynamicznych scen nie korzystać z rozdzielczości powyżej Full HD, bo płynność spada do 15 lub 12 kl./s. Warto używać trybów o zwiększonej płynności, na przykład 60 lub 120 kl./s (1080/60p albo 720/120p).

Dla kogo?

Wyniki testu pokazały, że zakup taniej kamery, takiej jak GoClever DVR Sport, opłaci się tylko osobom o niskich wymaganiach jakościowych. Możesz zdecydować się na taki produkt, jeśli jeszcze nie jesteś przekonany, czy będziesz rzeczywiście z niego intensywnie korzystać. Mimo bogato wyglądającego zestawu akcesoriów dość trudno nazwać takie urządzenie kamerą sportową. Model GoPro Hero 3 doskonale spełni oczekiwania wielbicieli aktywnego wypoczynku. Trzeba jednak mieć świadomość, że dla większości osób zakup tak drogiej kamery będzie dopiero początkiem wydatków. Skompletowanie idealnego zestawu wideo będzie wymagało zakupu dodatkowych, kosztownych akcesoriów.

GoPro Hero 3 Black EditionPLUSY+ Bardzo dobra jakość zdjęć i filmów+ Dobre wyposażenie (obudowa wodoszczelna,uchwyty)+ W zestawie pilot do sterowania kamerąMINUSY- Jedynie ekran alfanumeryczny- Bardzo drogie akcesoria

GoClever DVR SportPLUSY+ Ekran dotykowy 2"+ Dobre wyposażenie (obudowa wodoszczelna, uchwyty)+ Przystępna cenaMINUSY- Słaba jakość zdjęć i filmów- Trudniejsza obsługa w obudowie wodoodpornej

Grzegorz Łukasik

PC Format
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas