Test Sony HDR-AS15 Action Cam – do filmów akcji
Coraz więcej osób chce filmować swoje wyczyny podczas wykonywania sportów ekstremalnych. Zazwyczaj jednak nie można tego jednak zrobić tradycyjnym aparatem czy kamerką. Do akcji wkracza zatem kamerka Sony HDR-AS15 Action Cam, która ma uchwycić tego typu "momenty akcji". Jak się sprawdza?
Niewielka kamera wideo Full HD HDR-AS15 to odpowiedź na urządzenia takie jak GoPro Hero2 czy GoPro Hero 3 White Edition. Sprzęt można przymocować uchwytami na taśmę samoprzylepną do kasku, deski lub każdego innego podłoża - płaskiego, bądź wypukłego. Sprzęt dostarczany jest w zestawie ze specjalną obudową podwodną, umożliwiającą nagrywanie kamerą Action Cam obrazu na głębokości do 60 m. Sprzęt można także umieścić na głowie, korzystając ze specjalnej opaski. Wygląda to trochę komicznie, ale działa tak, jak powinno, czyli rejestruje nasze szaleństwa.
Się kręci
Chociaż sprzęt jest mały, jakość rejestrowanego przez niego materiału wideo jest naprawdę dobra. Użytkownik ma do wyboru pięć trybów nagrywania, od Full HD 30p do umożliwiającego najdłuższe filmowanie VGA. Do tego dochodzą dwa specjalne tryby zapisu w zwolnionym tempie (4x i 2x) - dzięki temu możemy rejestrować materiał w 120 klatkach na sekundę. Obiektyw Carl Zeiss Tessar ma szeroki kąt widzenia (170 stopni), ale najbardziej przydatnym rozwiązaniem okazuje się być stabilizator SteadyShot. Zapewnia on kompensacje wstrząsów oraz większą stabilność obrazu podczas jazdy po wybojach, muldach itp. Łatwo domyślić się, jak bardzo przydatna jest ta funkcja.
Materiał rejestrowany jest w formacie MPEG4-AVC/H.264. Co ważne, do zapisu danych konieczna będzie karta Memory Stick Micro (Mark 2) lub Micro SD/SDHC (klasa 4 lub wyższa). Sprzęt nie ma ekranu LCD, zatem nie ma jak sprawdzić na bieżąco, co nakręciliśmy. Możemy natomiast podłączyć zewnętrzny mikrofon, ale niestety, nie w momencie, w którym kamerka jest w obudowie. Po zainstalowaniu w smartfonie lub tablecie (z systemem Android lub iOS) aplikacji PlayMemories Mobile, możliwe staje się bezpośrednie przesyłanie filmów z kamery Action Cam za pomocą Wi-Fi.
Jak to działa?
Obsługa kamerki oczywiście jest prosta. Wystarczy umieścić sprzęt np. na kasku i włączyć nagrywanie. Kiedy sprzęt jest w obudowie, nie możemy zmieniać jego ustawień bez wyciągnięcia ze wspomnianej obudowy. To oczywiście w niektórych warunkach pogodowych może okazać się problemem. Nie mówiąc już o zmianach ustawień np. podczas wspinaczki w górach czy na kajaku. Jeden błąd i kamerka ląduje w przepaści albo w wodzie. Trzeba zatem uważać. Akumulator, który ładujemy przez kabel USB, wytrzyma około 140 minut. Jak na taki sprzęt, to poprawny wynik.
Sony pracuje nad kolejnymi dodatkami do tej kamery, planując m.in. regulator nachylenia, który pozwoli na wykonywanie zdjęć z niestandardowej perspektywy, a uchwyt ręczny z ekranem LCD umożliwi podgląd i sprawdzanie zdjęć, jak przy użyciu kamery wideo. Można też będzie nabyć specjalną wkładkę zapobiegającą skraplaniu pary wodnej oraz zestaw różnych drzwiczek do obudowy, umożliwiających uzyskanie lepszego obrazu lub dźwięku podczas zdjęć pod wodą.
Podsumowanie testu Sony HDR-AS15
Możliwości Sony HDR-AS15 najlepiej pokazują filmy wideo umieszczone w tym materiale powyżej. Definitywnie jest to sprzęt dla bardzo dedykowanej i wąskiej grupy odbiorców. Obecnie cena Sony HDR-AS15 wynosi około 1000 zł, za GoPro Hero2 trzeba zapłacić około 1300 zł. Jednak pozostaje jeszcze kwestia ceny dodatkowego sprzętu, który trzeba dokupić do Sony HDR-AS15. Na pewno jednak HDR-AS15 stanowi godną alternatywę dla urządzeń z serii GoPro.
PLUSY:
+ stabilizator SteadyShot,
+ opcje rejestracji wideo, w tym w 120 klatekach na sekundę
MINUSY:
- konieczność dokupienia niektórych elementów,
- dostęp do sprzętu po zamontowaniu.