HMD

Wtorek, 16 stycznia 2024 (10:02) Aktualizacja Poniedziałek, 4 marca 2024 (14:27)
HMD Global to firma technologiczna znana przede wszystkim jako licencjobiorca marki telefonów Nokia. Została założona w 2016 roku i ma siedzibę w Espoo w Finlandii. HMD Global zajmuje się projektowaniem i sprzedażą telefonów oraz smartfonów pod marką Nokia. Firma powstała po tym, jak Microsoft sprzedał swoje prawa do marki telefonów Nokia firmie FIH Mobile, spółce zależnej Foxconn, oraz po przejęciu przez HMD Global praw do korzystania z tej fińskiej marki.
HMD - najważniejsze informacje
HMD próbuje wskrzesić Nokię. /123RF/PICSEL

HMD - najważniejsze informacje

  • Kraj założenia:

    Finlandia

HMD Global koncentruje się na produkcji urządzeń mobilnych, które łączą klasyczny design marki Nokia z nowoczesnymi technologiami i systemem operacyjnym Android. 

Firma stara się odnowić markę Nokia na rynku smartfonów, konkurując z innymi dużymi graczami w branży. Oprócz smartfonów, HMD Global produkuje również zwykłe telefony komórkowe, które są popularne ze względu na prostotę, trwałość i długą żywotność baterii.
 
Marka Nokia pod egidą HMD Global wciąż oferuje różne modele telefonów. W 2023 roku do najlepszych należały Nokia XR20 (najbardziej wytrzymała), Nokia G50 (najlepsza wartość), Nokia 8.3 (najlepsza od HMD Global), Nokia 400 (budżetowa), Nokia G20, Nokia G10 oraz Nokia 5.3. 

HMD Global ogłosiło również nowe modele: Nokia G22 (z naciskiem na naprawialność), Nokia C32 (najlepsza jakość obrazu w serii C) i Nokia C22 (wytrzymała, z ochroną przed pyłem i wodą).

HMD Global - co to za marka?

HMD Global zostało założone przez byłych pracowników Nokii po tym, jak Microsoft zrezygnował z marki Nokia w telefonach. Chociaż HMD Global jest fińską firmą, jej działalność jest globalna, a telefony Nokia są sprzedawane na całym świecie.
 
HMD Global przeniosło produkcję niektórych modeli telefonów Nokia z powrotem do Europy, co jest częścią ich strategii zapewnienia większego bezpieczeństwa i trwałości. Jednym z nowych kierunków HMD Global jest skupienie się na naprawialności urządzeń, jak w przypadku modelu Nokia G22, który został zaprojektowany z myślą o łatwości naprawy we współpracyz iFixit.

HMD - Wiadomości