PPZR Grom

Wtorek, 21 listopada 2023 (12:22) Aktualizacja Poniedziałek, 4 grudnia 2023 (11:51)
PPZR Grom jest przenośnym systemem przeciwlotniczym. Został wyprodukowany w Polsce i wszedł do uzbrojenia Sił Zbrojnych RP w 1995 roku. Jego głównym zadaniem jest eliminacja nisko latających obiektów wroga: samolotów, helikopterów, dronów. Poza Polską PPZR Grom jest na wyposażeniu innych armii.
PPZR Grom - najważniejsze informacje
PPZR Grom. /Spike78 / CC BY-SA 3.0 /Wikimedia

PPZR Grom - najważniejsze informacje

PPZR Grom. Co to za broń? 

Pierwsze wykorzystanie PPZR Grom miało miejsce w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej w 2008 roku. Była to jedyna broń, która nie odbierała zakłóceń ze strony rosyjskich agresorów. Potwierdzono wówczas skuteczność bojową sprzętu.

Do obsługi systemu przeciwlotniczego wystarczy jedna osoba. Specjalna konstrukcja pocisków oraz ich niewielka masa sprawiają, że osiągają one zawrotne prędkości. W przypadku celu zbliżającego się jest to 360 m/s, a oddalającego się poniżej 400 m/s. Zasięg w ich przypadku to natomiast do 5,5 km. W przypadku pocisków zastosowany został pasywny system naprowadzania wykorzystujący technologię podczerwieni.

Zamiennikiem dla PPZR Grom jest PPZR Piorun. Podobnie jak jego poprzednik, cieszy się on uznaniem wojsk na świecie. Jego zaletą jest natomiast zdecydowanie większa skuteczność podczas eliminacji nowoczesnych dronów.

Ile kosztują pociski przeznaczone do PPZR Grom?

Koszt wyposażenia działa w pociski nie jest mały. Szacuje się, że cena rakiety to w przybliżeniu ok. 100 tysięcy dolarów. Jest to jednak kwota atrakcyjne w porównaniu do kosztu zakupu pocisków dla amerykańskich dział będących odpowiednikami PPZR Grom.

Co wyróżnia PPZR Grom?

Siły zbrojne cenią sobie PPZR za precyzję, a także możliwość niszczenia wrogich obiektów na niewielkich wysokościach. Według dostępnych informacji jednostka jest w stanie wyeliminować cele, które znajdują się zaledwie 10 metrów nad lądem lub wodą.

Czy obsługa PPZR Grom jest skomplikowana?

Do uruchomienia PPZR Grom potrzebna jest zaledwie jedna osoba. Sama obsługa jest łatwa i bezproblemowa. Co więcej, osoba, która operuje sprzętem, ma możliwość wyboru jednego z dwóch trybów pracy (spotkanie z wrogim celem, pościg za obiektem). Możliwa jest także obsługa w trybie ręcznym lub automatycznym, który dostosowuje pracę do otaczających warunków.

Czym PPZR Grom różni się od PPZR Piorun?

Podstawowa różnica między dwoma działami to precyzja w zwalczaniu niewielkich obiektów takich jak drony. W przypadku PPZR Piorun – jest on zdecydowanie większy. Dodatkowo Piorun od swojego poprzednika różni się czynnikiem odpowiedzialnym za chłodzenie detektora głowicy naprowadzającej. W PPZR Grom czynnikiem tym był azot, a w PPZR Piorun jest to argon.