Sharp

Wtorek, 21 listopada 2023 (13:16) Aktualizacja Środa, 6 grudnia 2023 (14:32)
Sharp to wielobranżowe japońskie przedsiębiorstwo, znane przede wszystkim z produkcji elektroniki. Firma została założona w 1912 roku przez Tokuji Hayakawę i początkowo specjalizowała się w produkcji ołówków mechanicznych, stąd nazwa "Sharp". Z biegiem lat, firma Sharp rozszerzyła swoją działalność na inne obszary, w tym telewizory, telefony komórkowe, urządzenia AGD, panele słoneczne i zaawansowaną elektronikę.
Sharp - najważniejsze informacje
Stoisko firmy Sharp. /materiały prasowe

Sharp - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1912

  • Kraj założenia:

    Japonia

Sharp. Co to za firma?

Sharp to firma, która powstała w 1912 roku. Jej nazwa nie jest przypadkowa. Nawiązuje do jednego z pierwszych wynalazków założyciela, jakim był Ever-Ready Sharp Pencil. W 1959 roku firma Sharp zajęła się technologią półprzewodnikową oraz ogniwami słonecznymi. 

W 2000 roku przedsiębiorstwo opracowało natomiast Plasmacluster. Jest to technologia, która pozwala na jonowe oczyszczanie powietrza. 

Przełomem w historii firmy był rok 2005. Wprowadziła ona na rynek 65-calowy telewizor, stając się liderem wśród producentów telewizorów z płaskim ekranem LCD.

Co produkuje Sharp?

Firma Sharp znana jest z innowacyjnych telewizorów. To jednak tylko część oferty producenta. Proponuje on m.in. drukarki laserowe monochromatyczne oraz kolorowe, a także urządzenia wielofunkcyjne (wyposażone w skaner, faks). Sharp produkuje również panele fotowoltaiczne, sprzęt RTV i AGD oraz systemy audiowizualne. 

Podczas pandemii COVID-19 popularne stały się także oczyszczacze powietrza np. modele Sharp UA-KIN40E-W, Sharp UA-PN1E-W czy Sharp UA-HG60E-L z funkcją nawilżania.

Udział firmy Sharp w rozwoju kosmonautyki

W 1976 roku w japońskich sztucznych satelitach wykorzystano panele słoneczne opracowane przez firmę Sharp. Około 90% wszystkich sztucznych satelitów japońskich korzysta z paneli słonecznych producenta.

Pierwszy płaski ekran LCD

W 1988 roku firma Sharp dokonała przełomowego odkrycia. Zaprezentowano wówczas pierwszy na świecie, chociaż zaledwie 14’’ płaski ekran TFL-LCD działający w wysokiej rozdzielczości.

Temat Sharp znajdziesz również w serwisie:

Sharp - Wiadomości

Sharp - Zdjęcia