Wojska Lądowe
Środa, 22 listopada 2023 (13:44)
Aktualizacja Środa, 7 lutego 2024 (09:50)
Polskie Wojska Lądowe stanowią fundamentalny element Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, odgrywają kluczową rolę w obronności kraju i realizacji jego zobowiązań sojuszniczych, skupiając się na utrzymaniu i rozwoju zdolności do przeprowadzania operacji lądowych w obronie terytorium kraju oraz w ramach międzynarodowych misji pokojowych i stabilizacyjnych.
Wojska Lądowe - najważniejsze informacje
-
Rodzaj/Typ:
instytucja
Struktura Wojsk Lądowych jest hierarchicznie zorganizowana, w której kluczowe role odgrywają dywizje, brygady oraz mniejsze jednostki, takie jak pułki i bataliony, spełniające różne funkcje bojowe i wsparcia.
Wojska Pancerne i Zmechanizowane
Przeznaczenie: Wspieranie operacji lądowych i morskich, dezorganizacja ruchu odwodów przeciwnika, działania dywersyjne, rajdy przeciwpancerne.
Przeznaczenie: Wsparcie inżynieryjne wojsk, pomoc humanitarna.
Ze względu na różnorodność zadań, Wojska Lądowe zawierają różne rodzaje wojsk, takie jak piechota zmechanizowana, kawaleria pancerna czy artyleria, które są wspierane przez jednostki inżynieryjne, logistyczne i chemiczne.
Rodzaje wojsk lądowych to m.in:
Wojska Pancerne i Zmechanizowane
Przeznaczenie: Odpieranie uderzeń, wykonywanie zwrotów zaczepnych, wsparcie pokoju, walka z formacjami aeromobilnymi.
Wyposażenie: Czołgi T-72, PT-91, Leopard 2, M1 Abrams, opancerzone wozy bojowe (np. BWP-1, KTO „Rosomak”), wozy zabezpieczenia technicznego.
Wojska Aeromobilne
Przeznaczenie: Wspieranie operacji lądowych i morskich, dezorganizacja ruchu odwodów przeciwnika, działania dywersyjne, rajdy przeciwpancerne.
Skład: 6 Brygada Powietrznodesantowa, 25 Brygada Kawalerii Powietrznej.
Wojska Rakietowe i Artylerii
Przeznaczenie: Wsparcie ogniowe, rażenie przeciwnika, wsparcie walczącym wojskom.
Wyposażenie: Haubice (np. 2S1 „Goździk”), wyrzutnie rakietowe (np.BM-21, WR-40 Langusta), zestawy przeciwpancerne (MALUTKA, SPIKE).
Wojska Obrony Przeciwlotniczej
Przeznaczenie: Osłona wojsk i obiektów przed środkami napadu powietrznego.
Wyposażenie: Odległościomierze NUR, zestawy rakiet ziemia-powietrze Kub, zestawy rakietowe (np. OSA-AK, GROM).
Wojska Inżynieryjne
Przeznaczenie: Wsparcie inżynieryjne wojsk, pomoc humanitarna.
Wyposażenie: TRI, ISM Kroton, mosty MS-20 Daglezja, maszyny inżynieryjno-drogowe MID.
Wojska Chemiczne
Przeznaczenie: Wykrywanie i likwidacja skażeń, maskowanie dymem, rażenie miotaczami ognia, udział w likwidacji klęsk żywiołowych.
Wyposażenie: Pojazdy BRDM-2RS i BRDM-2RSM, sprzęt do likwidacji skażeń.
Wojska Rozpoznania i Walki Elektronicznej
Przeznaczenie: Rozpoznanie wojskowe, walka elektroniczna, działania psychologiczne, rozpoznanie specjalne.
Wyposażenie: Zestawy Przebiśnieg, Breń-2.
Wojska Łączności i Informatyki
Przeznaczenie: Zapewnienie dowodzenia, informatyczne wspomaganie procesów decyzyjnych.
Realizacja: Wykorzystanie infrastruktury telekomunikacyjnej kraju i Wojsk Lądowych.
Jednostki Wsparcia Logistycznego
Przeznaczenie: Zapewnienie środków logistycznych, odtwarzanie zapasów, obsługa i remont uzbrojenia, ochrona medyczna, kierowanie transportem.
Infrastruktura: Bazy materiałowe, warsztaty techniczne, szpitale wojskowe, komendy transportu.
W kontekście sprzętowym polska armia lądowa jest wyposażona w różnego rodzaju technikę wojskową, obejmującą czołgi, pojazdy opancerzone, artylerię oraz systemy obrony powietrznej.
Polska będąc aktywnym członkiem NATO i Unii Europejskiej zobowiązuje swoje Wojska Lądowe do uczestnictwa w ćwiczeniach, operacjach i misjach realizowanych pod egidą tych organizacji, co wymaga od nich ciągłej adaptacji do zmieniających się standardów oraz współpracy z jednostkami zbrojnymi innych państw.
Dodatkowo, Wojska Lądowe pełnią kluczową funkcję w systemie obrony terytorialnej Polski, współdziałając z Wojskami Obrony Terytorialnej oraz innymi komponentami Sił Zbrojnych.
W ramach systemu kształcenia i szkolenia, Wojska Lądowe dysponują szeregiem ośrodków i szkół, które odpowiadają za przygotowanie nowych żołnierzy i kadr dowódczych do służby, gwarantując ciągłość i skuteczność działań operacyjnych.
Początki Polskich Wojsk Lądowych w niepodległej Rzeczpospolitej sięgają roku 1918. Kluczową postacią w procesie tworzenia wojsk był Józef Piłsudski, który znacząco wpłynął na kształtowanie się sił zbrojnych w walce o niepodległość i granice kraju. Niemniej istotną rolę odegrał również Władysław Sikorski, wpływając na strukturę i organizację armii. Legiony Polskie, utworzone przez Piłsudskiego, chociaż początkowo związane były z armią austro-węgierską, po latach stały się fundamentem dla powstającej armii polskiej.
Wojska Lądowe - Wiadomości
-
Owoce morza dla boga wojny
Poniedziałek, 13 maja 2013 (14:37)Krab, Kryl, Rak i Homar. Wbrew pozorom to nie menu restauracji, lecz nazwy programów zbrojeniowych, które będą przez najbliższe dekady kształtowały oblicze polskiej artylerii.