Planowanie wydatków przy nieregularnym dochodzie - know how

Każdy doradca finansowy zgodzi się, że kluczowe podczas oszczędzania jest planowanie domowego budżetu. Nie jest to trudne, gdy masz stały dochód o równej wysokości każdego miesiąca. Jak jednak poradzić sobie z planowaniem wydatków, jeśli twój dochód jest nieregularny, a na twoje bankowe konto internetowe nie zawsze wpływa kwota tej samej wysokości? Jest to trudniejsze, jednak nie jest niewykonalne.

W sytuacji, gdy twój dochód jest nieregularny – na przykład jesteś freelancerem, twoja praca ma sezonowy charakter, bądź też masz własną działalność gospodarczą – budżetowanie może być znacznie trudniejsze, niż w sytuacji, gdy na twoje bankowe konto internetowe wpływa taka sama kwota każdego miesiąca. Nawet w takiej sytuacji budżetowanie nie jest jednak niemożliwe. Oto kilka możliwych sposobów ugryzienia tego problemu.

1. Oblicz średnią przychodów

Reklama

Gdy masz konto bankowe online, podczas planowania domowych wydatków z wykorzystaniem tej metody, przydatne mogą być narzędzia dostępne na stronie twojego konta – na przykład program lub aplikacja analizujące wydatki. Takie aplikacje zwykle są udostępniane przez bank w ramach usług bankowości elektronicznej – jest to nie tylko konto online, ale i narzędzia analizujące budżet. Sprawdzisz dzięki niemu, jaka jest średnia twoich przychodów oraz wydatków za kilka miesięcy. To właśnie średnią dochodów przyjmij jako kwotę, którą możesz dysponować co miesiąc. 

2. Najniższe wynagrodzenie

Metoda średniej jest dość skuteczna w większości przypadków, jednak nie zawsze się sprawdza i nie dla każdego jest komfortowym rozwiązaniem. Często przy budżetowaniu wydatków okazuje się, że teoretycznie masz do dyspozycji kwotę większą, niż zarobiłeś w danym miesiącu. W takim wypadku korzystniejsza będzie metoda najniższego wynagrodzenia. 

Przykładowo, jeśli w ciągu kilku ostatnich miesięcy najniższe wynagrodzenie, które wpłynęło na twoje bankowe konto internetowe, to 2500 zł, a najwyższe – 4000, podczas planowania wydatków dysponuj jedynie kwotą 2500 zł. Każda zarobiona powyżej tej sumy kwota powinna być odkładana na specjalne konto, na którym będziesz zbierać „fundusz awaryjny” – w ten sposób będziesz mieć środki na „czarną godzinę”, a po jakimś czasie będziesz mógł z nich korzystać, aby uzupełnić budżet w czasie „słabszych” miesięcy. 

3. Mieszana metoda

Być może twój nieregularny dochód składa się z dwóch części: stałego przychodu na określonym poziomie oraz dodatkowych poborów za dodatkowe zlecenia. W takiej sytuacji dobrze posłużyć się metodą podobną do sposobu na najniższe wynagrodzenie. 

Podczas konstruowania budżetu bierz pod uwagę tylko kwotę wynikającą ze stałego wynagrodzenia, a wszelkie dodatkowe przychody odkładaj na specjalne konto online, na przykład konto oszczędnościowe. W ten sposób zbudujesz zaplecze finansowe na wypadek niespodziewanych wydatków, takich jak awaria sprzętu AGD, bądź na stałe wydatki, które ponosisz raz do roku – na przykład ubezpieczenie auta.


materiał zewnętrzny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy