Gwałciciele w mundurach

Wojenna przemoc ma różne oblicza. To nie tylko krwawe zamachy czy zacięte walki wręcz - to również masowe gwałty na cywilnych kobietach. Dlaczego dobrzy ojcowie i kochani synowie, uzbrojeni, z dala od domu, dopuszczają się takich aktów przemocy?

Szacuje się, że podczas inwazji na Kuwejt żołnierze iraccy zgwałcili co najmniej 5 tys. kuwejckich kobiet. Z jednego z raportów ONZ wynika, że podczas wojny w Ruandzie 500 tys. kobiet i dziewcząt padło ofiarą brutalnej przemocy seksualnej i gwałtów zbiorowych.

W Algierii masowo gwałcono i zabijano całe wioski kobiet. Rząd algierski szacuje, że niemal 1600 młodych kobiet i dziewcząt zostało uprowadzonych przez grupy islamskich bojowników w celu ich seksualnego wykorzystania.

Gwałtami naznaczone są konflikty zbrojne w Somalii, na Sri Lance, Haiti, w Kaszmirze, Peru, Bangladeszu, Kambodży, Libii, Ugandzie czy na Cyprze...

Reklama

Z danych, zamieszczonych na stronie www.religioustolerance.org, jasno wynika, że wojna i gwałt idą ze sobą w parze.

Gwałt i bezkarność

Gwałt od zawsze był - co prawda rzadziej stosowaną - jedną z męskich strategii seksualnych. W czasie pokoju nie jest ona tak powszechna w związku z kosztami, jakie mężczyzna może ponieść, a mianowicie odpowiedzialnością karną. Jednak w czasie wojny liczba wszystkich form gwałtu, w szczególności zaś gwałtów zbiorowych, dramatycznie wzrasta.

Podczas działań wojennych uchwycenie gwałciciela i pociągniecie go do odpowiedzialności karnej graniczy z cudem. Tym bardziej, że dowództwa rozmaitych armii często próbują takie zdarzenia skrzętnie ukrywać.

Pokazuje to przykład 23-letniego starszego szeregowego Larry'ego A. Dean'a, żołnierza amerykańskiej piechoty morskiej, któremu postawiono zarzut zgwałcenia 19-letniej Japonki. Dean'a co prawda uznano za winnego, ale dwóch innych, drobnych przestępstw. Z zarzutów porwania i gwałtu został oczyszczony...

Gwałt taktyką wojenną

"Coraz częściej gwałt staje się celową taktyką terroru" - pisze w artykule "Women, Rape and War" antropolog społeczny Maria Olujic. Taką też funkcję pełnił w konflikcie między Serbami a bośniackimi muzułmanami na terenach byłej Jugosławii w pierwszej połowie lat 90. Zgwałcono wówczas ponad 20 tys. muzułmańskich dziewczyn, a wszystko w ramach wdrażanego przez Serbów "programu kulturowej eksterminacji". Z jednej strony chodziło w nim o zapłodnienie za pomocą gwałtów możliwie największej liczby kobiet, potem zaś wychowanie na Serbów potomstwa urodzonego w ich wyniku. Z drugiej zaś - o zastraszenie, mająca skłonić kobiety do opuszczenia zajętych przez agresora terenów.

Fakty te potwierdzałyby stwierdzenie Robina Bakera z "Wojny plemników", że "gwałty czasów wojny są jednym z kluczowych czynników wpływających na migrację genów na Ziemi". Wojna i towarzysząca jej przemoc seksualna sprawiają, że na skutek przepływu genów wypierane są bądź giną całe rody.

Geny niczym testament

Może to być, jak w przypadku Jugosławii, proces sterowany przez władze polityczne. Najczęściej jednak gwałciciele w mundurach nie są świadomi swoich rzeczywistych intencji. Psychologia ewolucyjna odczytuje je w sposób następujący: żołnierz idący na wojnę obarczony jest dużym ryzykiem utraty życia, tymczasem jednym z celów żywota każdego mężczyzny jest pozostawienie na Ziemi potomstwa. Nieuchronność śmierci motywuje więc niejednokrotnie żołnierza do przekazania swojej puli genowej w akcie licznych gwałtów. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie, coś, co można porównać do testamentu. Podobnie jak w testamencie pozostawia się żywym swój dobytek materialny, tak gwałt wojenny może zaowocować pozostawieniem po sobie "dobytku" genetycznego.

Gwałt jako stymulacja

Brzmi to wszystko obrazoburczo? No cóż, natura często nie daje się zaklasyfikować za pomocą naszych kategorii moralnych... Zauważmy, że zdecydowana większość gwałtów odbywa się na dziewczynkach i młodych kobietach. Dzieje się tak, gdyż młodość kojarzona jest z płodnością. Co więcej, u kobiet samo zdarzenie gwałtu odgrywa rolę stymulującą owulację, czyli moment, w którym może dojść do zapłodnienia. Jest to wytłumaczeniem dawno już stwierdzonego zjawiska dużej liczby ciąż, będących efektem przemocy seksualnej.

Czy wobec tego możemy się dziwić, że ta forma agresji, niestety, powszechnie towarzyszy działaniom militarnym? Nie. Czy w związku z tym gwałciciele w mundurach zyskują coś, co można uznać za okoliczności łagodzące? Nie! Bo współczesny człowiek nie jest prymitywną istotą, kierowaną wyłącznie instynktami. Nawet wtedy, gdy zdarzy mu się trafić w sam środek wojennego chaosu.

Magdalena Tyrała

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gwałty | przemoc | gwałt
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy