Iranie drżyj. Pentagon pokazał bombowiec B-2 zrzucający „ojca wszystkich bomb”

USAF zaprezentowały pierwszy raz w historii film z zrzucenia z bombowca B-2 potężnej, 14-tonowej bomby GBU-57, która przeznaczona jest do niszczenia bunkrów. Jest ona o połowę mocniejsza, niż słynna GBU-43 MOAB.

Bomba penetrująca wielkiego kalibru jest na tyle duża i ciężka, że może być zrzucana tylko z pokładu bombowca B-2. Jest ona przeznaczona do niszczenia głęboko ukrytych pod ziemią bunkrów, które wcześniej miały być celem dla bomb termojądrowych. Pentagon nie ukrywa, że jest to demonstracja siły wobec Iranu i Korei Północnej. Gdyby doszło do starcia pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a tymi krajami, to użyta zostanie właśnie taka nowoczesna i skuteczna broń.

GBU-57 jest też nazywana MOP, czyli Massive Ordnance Penetrator (Masywne Uzbrojenie Penetrujące). W tej chwili jest to największa i najcięższa bomba tego typu na świecie. Jej twórcą jest Boeing. Koncern opublikował zaledwie 10 zdjęć z nią w roli głównej. Teraz możemy zobaczyć zrzut dwóch takich bomb z pokładu bombowca B-2 Spirit na rewelacyjnej jakości filmie.

Reklama

Dokładna specyfikacja nowej wersji jest owiana tajemnicą. Wiadomo tylko, że bomba jest w stanie przebić się przez ok. 20 metrów betonu i na końcu zdetonować głowicę z 2,4 tony ładunku wybuchowego. Opublikowane przez USAF nagranie pokazujące zrzut GBU-57 prawdopodobnie podczas treningu lub testów. Możemy na nim zobaczyć, jak duża jest MOP w porównaniu do bombowca B-2. Bomba mierzy 6,2 metra długości, dlatego na pokład B-2 mogą zmieścić się tylko dwie sztuki.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. USAF

Geekweek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy