Kolejna zmiana gotowa na Afganistan

400 żołnierzy ze Zgrupowania Bojowego "Bravo" zdało ostatni egzamin przed wyjazdem na misję do Afganistanu. Już wkrótce zasilą szeregi polskiego kontyngentu, który w połowie roku będzie liczyć 2600 wojskowych.

W ramach VII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie wyjadą żołnierze z 14 jednostek, m.in. z 1. Brygady Pancernej z Wesołej, 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa, 2. Brygady Saperów z Kazunia czy 25. Brygady Kawalerii Powietrznej z Tomaszowa Mazowieckiego. Ćwiczenia taktyczne pod kryptonimem "Lampart 10", przeprowadzone pod koniec lutego na poligonie w Nowej Dębie, były ostatnim sprawdzianem oceniającym przygotowanie polskich żołnierzy do pełnienia misji ISAF.

Procedury ratują życie

W trakcie ćwiczeń, których kierownikiem był dowódca VII zmiany - gen. bryg. Andrzej Przekwas, żołnierze Zgrupowania Bojowego "Bravo" musieli udowodnić, że poradzą sobie w rejonie, jaki zostanie im powierzony w Afganistanie. W szczególności sprawdzano, czy przestrzegane są procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych, np. ostrzelania konwoju, zniszczenia pojazdu przez zaimprowizowany ładunek wybuchowy (IED), czy ewakuacji rannego.

Realne warunki ćwiczeń

Dla zapewnienia jak największego realizmu ćwiczeń, na poligonie w Nowej Dębie stworzono warunki maksymalnie zbliżone do afgańskich, m.in. budując replikę posterunku drogowego. Certyfikacji Zgrupowania Bojowego "Bravo", którym będzie dowodzić ppłk Piotr Fajkowski, dokonał zespół z ppłk Adamem Stępniem na czele. Żołnierzy ćwiczących na poligonie w Nowej Dębie odwiedził gen. dyw. Tadeusz Buk, dowódca Wojsk Lądowych.

Koniecznie zobacz fotorelację z ataku na polski potrol oraz galerię sprzętu, jaki polscy żołnierze zabiorą ze sobą do Afganistanu!

Marcin Wójcik

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: żołnierze | Afganistan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy