Starzejemy się skokowo. 44 i 60 lat to ważne granice wieku
Proces starzenia się człowieka postępuje stopniowo przez całe życie, ale jeśli pewnego dnia obudzicie się z przeświadczeniem, że nagle przybyło wam lat, to możecie mieć rację. Według nowych badań nad zmianami molekularnymi związanymi ze starzeniem się, opublikowanych na łamach czasopisma naukowego "Nature Aging", doświadczamy dwóch drastycznych skoków - jednego po skończeniu 44 lat i drugiego w wieku 60 lat.
Starzenie się jest zjawiskiem złożonym i związanym z rosnącym ryzykiem wszelkiego rodzaju chorób. Autorzy badania chcieli zaś lepiej zrozumieć, jakie zmiany w nas zachodzą i w jaki sposób, aby lepiej łagodzić i leczyć te dolegliwości. W tym celu monitorowali grupę 108 dorosłych, którzy przez kilka lat co kilka miesięcy oddawali próbki biologiczne.
Zauważyli, że w przypadku niektórych schorzeń, takich jak choroba Alzheimera i choroby układu krążenia, ryzyko nie wzrasta stopniowo z upływem czasu, lecz gwałtownie wzrasta po osiągnięciu pewnego wieku. Postanowili więc przyjrzeć się bliżej biomarkerom starzenia, aby sprawdzić, czy uda im się zidentyfikować powiązane zmiany.