100 mln abonentów płatnej telewizji w Indiach

Indie właśnie przekroczyły 100 mln abonentów płatnej telewizji, reprezentujących ponad 70% gospodarstw domowych z TV.

Według prognoz raportu India Digital TV nadal jest mnóstwo możliwości wzrostu tej liczby z prognozą 139 mln abonentów pay-tv do roku 2016. Indie to jeden z największych rynków płatnej telewizji na świecie. To drugi co do liczby ludności - po Chinach - kraj na świecie z 1,189 mld mieszkańców, a liczbę gospodarstw domowych ocenia się na 300 mln (w Polsce to ledwo 13 mln gosp. domowych).

Co prawda, ARPU pozostaje w Indiach na bardzo niskim poziomie, bo Hindusi nie lubią zbyt wiele płacić za telewizję. Za to finansowo indyjski rynek ze względu na liczbę ludności uznawany jest bardzo dochodowy. Analizy mówią, że w 2016 roku indyjski rynek pay-tv wygeneruje przychody na poziomie 5,6 mld euro, czyli dwukrotnie więcej niż w roku 2010.

l Biorąc pod uwagę dziedzictwo dużej liczby analogowych sieci kablowych i pewnego konserwatyzmu Hindusów, cyfrowe gospodarstwa domowych w Indiach będą w tyle za płatną telewizją. Analizy dotyczące rynku indyjskiego to tylko 111 mln abonentów cyfrowej telewizji do 2016 roku.

Reklama

Mimo że wzrost ten nie będzie fenomenalnym wynikiem za ostatnie 5 lat, to wzrost liczby abonentów płatnych platform satelitarnych (DTH) jest przewidywany 2 razy większy w latach 2010 - 2016 do 47 mln abonentów. Przychody platform DTH w Indiach wzrosną nawet szybciej, czterokrotnie do 3,4 mld dol. w 2016 roku, głównie przez stopniowy wzrost ARPU.

Mimo szybkiego rozwoju platform DTH w Indiach, nie należy zapominać o sieciach kablowych w tym kraju. Mimo, że liczba abonentów analogowych sieci kablowych spada, bo powoli ci abonenci są transferowani do sieci cyfrowych, wciąż będzie 51 mln analogowych abonentów kablowych w 2016 roku. Prognoza na najbliższe pięć lat to 32 mln abonentów telewizji cyfrowej w kablu do 2016 roku.

Obecnie IPTV w Indiach jest w cieniu sieci kablowych i platform satelitarnych. Jednak znaczne budowy sieci szerokopasmowej spowoduje szybki IPTV odbiór w ciągu najbliższych pięciu lat. Do 2016 roku Indie powinny mieć 8.7 mln abonentów IPTV.

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: telewizja | Indie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy