Białoruś: Mohylew usuwa anteny satelitarne

W białoruskim mieście Mohylew trwa usuwanie "niewygodnych" anten satelitarnych. Właścicielom anten satelitarnych władze Mohylewa grożą grzywną i przymusowym demontażem, gdyby nie zastosowali się do zarządzenia.

A wszystko pod pozorem walki z "nielegalnymi" konstrukcjami na dachach i elewacjach budynków, podał lokalny kanał telewizyjny "Mohylew-2". Wśród nielegalnych konstrukcji wymienia się nie tylko anteny satelitarne, ale także klimatyzacje i anteny naziemne.

Po wywieszeniu przed wejściem do budynków Mohylewa ostrzeżeń dla mieszkańców, część z nich sama usunęła "niedozwolone" anteny satelitarne, by nie otrzymać grzywny i nie stracić anteny na dachu. Ci, którzy sami tego nie uczynią mieliby dostać grzywnę od 30 do 50 podstawowych jednostek i karne usunięcie anteny.

Wielu mieszkańców miasta wyraziło niezadowolenie z działań władz. Mieszkańcom zasugerowano, by zamiast anten telewizji satelitarnej przełączyli się do jedynie słusznej oferty kablówki, która jest ograniczona do kanałów, które są tolerowane przez władze w Mińsku. W Internecie pojawiły się mocne słowa, że z Białorusi robi się "słowiański Iran", gdzie też jest zakaz korzystania z anten satelitarnych, choć wielu Irańczyków i tak ogląda z satelity.

Reklama

Nie ma wątpliwości, że jednym z powodów nadgorliwej walki władz Mohylewa z antenami satelitarnymi jest pragnienie, aby uniknąć oglądania telewizji, która obiektywnie mogłaby naświetlić sytuację na Białorusi. Taką telewizją jest m.in. TV Biełsat, nadawana z satelity ASTRA 1KR (19,2°E), która jest realizowana przez Telewizję Polską. Przypomnijmy, że niemal 0,5 mln pełnoletnich Białorusinów stale ogląda programy telewizji Biełsat. Kolejne ponad 0,5 mln ogląda Biełsat kilka razy w miesiącu lub oglądało kilkakrotnie. Aż 44 proc. wie o istnieniu telewizji Biełsat. Wydaje się, że akcja władz Mohylewa jest wymierzona właśnie po to, by zmniejszyć znacząco liczbę widzów TV Biełsat.

Parametry techniczne TV Biełsat:

ASTRA 1KR (19,2 stopni E)

tp. 59 (10,862 GHz, pol. H, SR: 22000, FEC: 7/8; DVB-S/QPSK)

ID: BELSAT TV

PID V: 519

PID A: 720 (bel)

PID PCR: 519

SID: 7107

PID PMT: 263

Provider: TVP

Kodowanie: brak

Źródło informacji

SatKurier
Dowiedz się więcej na temat: satelitarna | usuwanie | Białoruś | telewizja cyfrowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy