Bliski przelot planetoidy 2013 YB

Na dzień przed wigilią doszło do bliskiego przelotu bardzo małej planetoidy obok Ziemi. W momencie maksymalnego zbliżenia dystans do naszej planety wyniósł około 27 tysięcy kilometrów - bliżej niż satelity na orbicie geostacjonarnej!

Planetoida 2013 YB to typowy przedstawiciel obiektów naruszających przestrzeń pomiędzy Ziemią a Księżycem. Takie obiekty są małe (zwykle wielkość do kilkunastu metrów) i dokonują przelotu w ciągu zaledwie kilkunastu godzin. Te obiekty też łączy jedna cecha - są zwykle wykrywane tuż przed, w trakcie lub już po przelocie, po czym znikają z zasięgu obserwatoriów. Tak też się stało w przypadku 2013 YB.

Do przelotu tej planetoidy doszło 23 grudnia 2013. W momencie maksymalnego zbliżenia, który nastąpił o 13:50 CET, planetoida 2013 YB znalazła się w odległości zaledwie 27 tysięcy kilometrów od Ziemi. Jest to dystans odpowiadający około 0,07 odległości do Księżyca. Jest to około 3/4 odległości do orbity geostacjonarnej.

Rozmiary 2013 YB oszacowano na zaledwie 2 metry. Jest to bardzo mały obiekt, jeden z najmniejszych dotychczas wykrytych, który z pewnością nie byłby w stanie zagrozić powierzchni naszej planety. Jeśli 2013 YB by weszła w kurs kolizyjny z Ziemią, to doznałaby zniszczenia w atmosferze i jedynie niewielkie fragmenty mogłyby przetrwać przejście przez atmosferę.

Reklama


Źródło informacji

Kosmonauta
Dowiedz się więcej na temat: planetoida
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy