Cyber Monday - wielkie wyprzedaże elektroniki

W Stanach Zjednoczonych trwa Cyberponiedziałek (Cyber Monday), pierwszy poniedziałek po Święcie Dziękczynienia, znany z licznych przecen w internetowych sklepach. W Polsce niewiele firm startuje z podobną promocją, chociaż tzw. Czarny Piątek, wyprzedaże dzień po Święcie Dziękczynienia, stają się popularne w naszym kraju.

Tradycja Cyber Piątku rozpoczęła się 10 lat temu. Wielkie sieci i sklepy internetowe potrzebowały pretekstu do sprzedaży elektroniki, które nie zeszła po Święcie Dziękczynienia. W 2005 roku e-handel nadal raczkował, zatem był to dodatkowy pretekst do rozkręcenia tego segmentu handlu. Dzisiaj, w dobie globalnego e-commerce, Polacy mogą skorzystać na zagranicznych promocjach w ramach Cyberpiątku.

Jak wynika z prognozy Adobe Digital Index, Amerykanie wydadzą rekordową sumę 3 mld dolarów na zakupy internetowe w tegoroczny cyberponiedziałek. Czy podobne okazje znajdziemy w Polsce? O ile Czarny Piątek zaczyna być u nas coraz bardziej popularny, Cyber Monday o dziwo nie pociąga sklepów. Serię promocji przygotował producent tabletów i smartfonów - Allview. Jednak większość sklepów swoje promocje odpaliło w piątek - niektóre są nadal aktualne. Szczegóły do znalezienia tutaj.

Reklama

Jak bezpiecznie kupować w sieci w trakcie Cyber Monday?

W ciągu kilku ostatnich dni Sophos Labs odnotował ogromną liczbę spamu promującego idealne oferty zakupowe np. wiadomość z informacją o zniżce na kupno "samochodu naszych marzeń". Rzekoma promocja została przesłana z adresu mailowego sieci JC Penny, która znana jest ze sprzedaży ubrań i artykułów gospodarstwa domowego. Oczywiście JC Penny nie ma w swojej ofercie samochodów, a wiadomość ta de facto nie pochodziła ze sklepu. Klikając na zdjęcie w e-mailu, zostaniesz natychmiast przekierowany na pustą stroną, która z kolei przeniesie Cię na witrynę internetową po brzegi wypełnioną reklamami i różnorakimi ofertami, począwszy od suplementów diety a skończywszy na ubezpieczeniach, niestety promocyjna oferta kupna samochodu nie jest już dostępna. Zdaniem badacza z Sophos Labs, Biprotosha Bhattacharjee, jest to popularna metoda stosowana przez spamerów, którzy w każdej chwili mogą zmienić domyślną treść strony www oraz wypełnić ją scammingiem i inną złośliwą zawartością.

Kolejnym przykładem niebezpiecznego spamu jest wiadomość o obniżonej cenie butów firmy Ugg. Ich normalna cena w Stanach Zjednoczonych przekracza średnio 100$, w ofercie było to tylko 65$. Link z wiadomości Black Friday 2015 przekierowuje do strony internetowej, zawierającej logo Ugg, która oferuje "szalone okazje". Po bliższym przyjrzeniu się stronie, można zauważyć literówkę w słowie ‘Thanksgivin’ i  zmienione logo australijskiej firmy Ugg, które powinno zawierać nazwę państwa.

Lepiej nie kupować produktów oferowanych przez nieznane i niechciane e-maile. Nawet jeśli podjęto wszelkie starania dotyczące ochrony tożsamości i prywatnych danych konsumenta, a zakupiony towar okazał się być prawdziwy, nie powinno się przekazywać swoich danych osobom, które stosują tego rodzaje kampanie. Czyż nie powinny one stanowić podstawę relacji biznesowych opartych na wzajemnym zaufaniu?, komentuje Paul Ducklin, ekspert z Sophos.

Jak bezpiecznie kupować online?

1.    Jeśli coś brzmi zbyt pięknie, nie może być prawdziwe. Nie ma czegoś takiego jak darmowy iPhone 6.
2.    Nigdy nie rób zakupów na stronie www, która nie posiada bezpiecznego połączenia. Nie daj się zmylić ikonką kłódki na stronie, poszukaj jej w pasku adresu wyszukiwarki.

3.    Nie klikaj na linki pochodzące z niechcianych wiadomości e-mail, mogą przekierować Cię na stronę www z phishingiem lub stronę, która będzie chciała zainfekować twój sprzęt złośliwym oprogramowaniem poprzez zastosowanie ataku drive-by download. Pamiętaj aby zawsze wpisywać adres strony internetowej, ale uważaj na literówki. Źle wpisany adres może przekierować Ci na stronę z potencjalnie niebezpieczną zawartością. Wszystkie ulubione strony i najczęściej przez Ciebie odwiedzane dodawaj do zakładek.
4.    Zachowaj szczególną ostrożność na stronach www, które wymagają od Ciebie podania zbyt wielu informacji np. kodu PIN do karty czy numeru dowodu osobistego. Nigdy nie dziel się swoimi hasłami.
5.    Regularnie sprawdzaj swoje wyciągi z kont bankowych. Monitoruj wszystkie transakcje, zwłaszcza te dokonywane online. Jeśli odkryjesz coś niepokojącego np. płatności, których nie możesz zidentyfikować, natychmiast zgłoś się do swojego banku.


Zobacz także:
Black Friday i inne akcje wyprzedażowe. Jak i co kupować?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Cyber Monday
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy