Reklama

Cyfrowy Polsat w MPEG-2 tylko do 31 maja 2015

Jak wynika z informacji rozsyłanej operatorom sieci kablowych przez Telewizję Polsat, 31 maja 2015 roku wszystkie kanały należące do grupy Polsat zmienią format kompresji obrazu z przestarzałego i nieefektywnego systemu MPEG-2 na rzecz dającego nowe możliwości i lepszą jakość sygnału standardu MPEG-4. Co to oznacza dla widzów?

Po 31 maja 2015 roku wszystkie transpondery, na których nadawane są kanały Telewizji Polsat, czyli w praktyce wszystkie, które obecnie działają w DVB-S, zostaną przełączone na DVB-S2, a kanały na nich się znajdujące z MPEG-2 na MPEG-4. Kto może mieć problemy?

Abonenci sieci kablowych nie powinni się martwić - oni zmiany nie odczują. Co innego użytkownic starych odbiorników satelitarnych w MPEG-2 (SD), którzy po dacie 1.06.2015 r. będą musieli korzystać wyłącznie z odbiorników MPEG-4 (HD). Zmiany dotyczą także wielu abonentów platformy nc+, bo znikną kanały, które platforma ma od Telewizji Polsat. Możemy spodziewać się podobnej decyzji ze strony nc+, przy czym należy zwrócić uwagę, że oferta TNK (Telewizja Na Kartę) została przewidziana do końca 2015 roku. Nie wiadomo, czy i kiedy zostanie ona zastąpiona przeniesieniem tych użytkowników do nowej oferty "Nc+ telewizja na kartę".

Reklama

Fragment informacji rozsyłanej operatorom sieci kablowych, przez Telewizję Polsat:

"W związku ze zmieniającymi się standardami transmisji sygnału telewizyjnego, po przeanalizowaniu odpowiedzi na ankietę z dnia 11 czerwca 2014 r. podjęliśmy decyzję o odejściu od przestarzałego i nieefektywnego systemu kompresji MPEG-2 na rzecz dającego nowe możliwości i lepszą jakość sygnału standardu MPEG-4. Zmiana standardu kompresji z MPEG-2 na MPEG-4 planowana jest na 31 maja 2015 r.

Wszystkie moduły CAM i PROCAM, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji POLSAT Sp. z o.o. są przystosowane do obsługi programów w standardzie MPEG-4. Część dekoderów, za pośrednictwem których odbieracie Państwo programy Telewizji Polsat Sp. z o.o. nie obsługuje tego standardu i zostaną one wymienione na koszt Telewizji POLSAT. Proces wymiany planujemy rozpocząć w styczniu 2015 r. (...)".

Będziemy na bieżąco informować o całej sprawie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy