Fujifilm: bezlusterkowiec w roku 2012, X-S1 już teraz

Fujifilm daje się ponieść ogólnej modzie i zamierza dołączyć do posiadaczy systemu bezlustrowego. Na konferencji prasowej w Tokio firma zaprezentowała pierwsze plany, które sugerują, że aparat nawiązywać będzie stylistyką do modelu X10. Fuji przedstawiło również propozycję kolejnego kompaktu z linii X - X-S1.

Krok Fuji potwierdza deklaracje, które padły w wywiadzie udzielonym w lipcu agencji Reuters przez Takeshi Higuchiego. Szef działu aparatów fotograficznych stwierdził wtedy, że Fujifilm chętnie wkroczy na nowy rynek, dodał również, że producent ten nie miałby najmniejszych problemów z opracowaniem autorskich korpusów i szkieł.

Na razie o bezlusterkowcu wiemy niewiele - z szumnych deklaracji Fuji wynika, że matryca zastosowana w nowej linii ma "dorównywać lub przerastać" rozdzielczością i niskim zaszumieniem zdjęć... sensorom pełnoklatkowym. Byłaby to bardzo ciekawa opcja, nie sposób jednak nie zachować pewnej dozy sceptycyzmu wobec tego rodzaju stwierdzeń.

Reklama

Co więcej, nowa linia aparatów ma pojawić się już niedługo, bo wiosną 2012 roku. Wygląda na to, że decyzję Fuji przyspieszył krok podjęty przez Nikona, który niedawno z dużym poślizgiem zaprezentował własną linię aparatów tego typu. Pierwotna data prezentacji przewidywana była na targi CES (najbliższy styczeń), jednak później firma zmieniła zdanie i postanowiła przedstawić nowy sprzęt na zwykłym launch evencie w Japonii.

Zaprezentowany przez firmę został także kompakt Fujifilm X-S1, zamknięty w obudowie bardzo mocno przypominającej lustrzankową. Niewymienny obiektyw ma zakres ogniskowych 6,1-158,6 mm (zoom 26x), zaś obiektyw Fujinon Super EBC może pochwalić się jasnością f/2,8-5,6 i gwintem filtra 52 mm.

Obok ekranu LCD aparat ma wysokiej rozdzielczości elektroniczny wizjer. Matrycą zapewne będzie 2/3-calowy sensor EXR CMOS znany z linii X10 - jego rozdzielczość nie została określona, jednak prawdopodobnie nie będzie się różnić od tej oferowanej przez drugi ze wspomnianych modeli.

Fujifilm ogłosiło na tej samej konferencji dostępność aparatu X10 w sprzedaży. Data wprowadzenia go na rynek Japonii to 22 października przy cenie ok. 70 tys. jenów plus podatki.

Piotr Dopart

http://fotoblogia.pl/

Źródło informacji

Fotoblogia.pl
Dowiedz się więcej na temat: Fujifilm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama