Idealny obraz - kalibrujemy telewizor

Fabryczne ustawienia telewizora praktycznie nigdy nie gwarantują najlepszego obrazu - jego wierność jest bardzo słaba. Dlatego w domu warto go odpowiednio skalibrować. Może to zrobić specjalista, ale możesz też spróbować wykonać to samodzielnie. W artykule znajdziesz pomocne porady.

Domyślny tryb pracy telewizora zapewnia wysoką jasność, zimne i przesycone kolory. Dzięki temu telewizor wygląda atrakcyjne w sklepie, w jasnym oświetleniu i wśród dziesiątków innych telewizorów. Jednak nie nadaje się do domu, bo męczy oczy i nie gwarantuje poprawnych barw.

Kalibracja koryguje niektóre parametry obrazu. Po ustawieniu prawidłowego punktu bieli i czerni uzyskuje się lepszą szczegółowość, a po dobraniu odpowiedniego nasycenia kolorów i odcienia - wierne kolory. Kalibracja pozwala również dostosować ustawienia do warunków panujących w pomieszczeniu.

Co włączyć, co wyłączyć

Pierwsze czynności, jakie należy wykonać po włączeniu nowego telewizora, trudno nazwać kalibracją. To włączenie lub wyłączenie odpowiednich trybów i funkcji, bo z góry wiadomo, które poprawiają, a które pogarszają obraz.

Więcej podobnych artykyłów - PC Format 8/2011 od 4 lipca w kioskach

Reklama

1. Wybierz odpowiedni tryb pracy. Zwykle domyślnie ustawiony jest tryb dynamiczny, który ma udowodnić, że telewizor zapewnia superkontrast. Jednak zamiast niego warto wykorzystać np. tryb Film, Kinowy, Profesjonalny lub podobny, przeznaczony do oglądania filmów. Jeszcze lepiej użyć trybu THX, o ile telewizor jest w taki tryb wyposażony.

2. Drugi krok dotyczy zmniejszenia temperatury barwowej, która zawsze jest za wysoka, przez co obraz jest bardzo jaskrawy i ma niebieski odcień. Możliwe, że zostanie ona skorygowana po ustawieniu trybu filmowego. Jeśli nie, należy ustawić ciepłe barwy. W menu niektórych telewizorów zamiast temperatury barwowej znajduje się parametr o nazwie balans bieli, odcień, ton kolorów itp.

3. W dalszej kolejności wyłącz "ulepszacze" obrazu, które go przekłamują. Te, które odnoszą się do kolorów, mają np. nazwy: żywe kolory, wzmocnienie koloru, odcień skóry itp. Wyłącz też kontrast dynamiczny oraz miejscowe podświetlanie ekranu (local dimming), który modyfikuje jasność podświetlenia w zależności od obrazu wyświetlanego na ekranie. Warto także wyłączyć lub zmniejszyć do minimum wyostrzanie obrazu, które tworzy cienie na krawędziach przedmiotów.

4. Włącz funkcje służące do redukcji zakłóceń: szumów oraz artefaktów MPEG4, które na telewizorach LCD są bardzo widoczne (w mniejszym stopniu dotyczy to modeli plazmowych). Jeśli masz sygnał wideo o słabej jakości (kablówka, telewizja naziemna), warto włączyć obie funkcje i ustawić je na średnią wartość. Zbyt duża wartość spowoduje rozmycie obrazu.

5. Jeśli telewizor ma funkcje poprawy płynności ruchu, używaj ich z umiarem. Chodzi o funkcje: Intelligent Frame Creation, Motion Plus, Motionflow, Natural Motion (nazwa i realizacja zależna od producenta). Ustaw najniższą wartość poprawiania płynności, dzięki czemu obraz nie będzie miał tzw. efektu serialu brazylijskiego.

6. Jeśli masz dobre źródło obrazu, np. odtwarzacz blu-ray czy kamerę HD, warto włączyć rozszerzoną przestrzeń barwną. Standard nosi nazwę x.v.Colour, w niektórych telewizorach jest też ustawienie Deep Color.

Kalibracja z internetu

Jeśli nie chcesz się bawić w ręczne eksperymentowanie z ustawieniami telewizora, możesz w internecie poszukać gotowych ustawień, które zostały sprawdzone przez innych posiadaczy tego samego modelu. Istnieje wiele stron z gotowymi ustawieniami, przykładem jest strona www.tweaktv.com/tweak-my-tv . Wystarczy wybrać producenta i model telewizora, po czym otrzymasz listę zmian, jakie musisz wprowadzić do swojego telewizora (względem domyślnego trybu pracy). Niestety, poszczególne egzemplarze telewizorów mogą się między sobą różnić, więc takie ustawianie obrazu nie jest zbyt dokładne.

Kalibrowanie na planszach

Po włączeniu lub wyłączeniu odpowiednich funkcji warto wykorzystać specjalne plansze testowe. Pozwalają one dokładniej ustawić jasność, kontrast, kolory oraz ostrość. Taka kalibracja pozwala ustawić "na oko" wiele parametrów, co często daje bardzo dobry efekt. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie dokonywać jej w bardzo jasnym pomieszczeniu, w którym nie dostrzeże się detali obrazu, ani w całkiem ciemnym, bo w takich warunkach rzadko ogląda się telewizor.

Plansze płatne i darmowe

Plansze są najczęściej dostępne na płytach DVD lub Blu-ray, zatem trzeba mieć podłączony do telewizora taki odtwarzacz. Gotowe płyty (Avia, Digital Video Essentials, TV-Tuneup, Vikuiti LCD TV Setup Guide) można kupić za kilka-kilkanaście dolarów w zagranicznych sklepach internetowych. Innym rozwiązaniem jest THX Optimizer - zestaw plansz znajdujący się na niektórych płytach DVD i blu-ray z certyfikatem THX.

Alternatywą są plansze bezpłatne, a jednym z przykładów jest zestaw, który można pobrać z AVSForum (strona http://www.avsforum.com/avs-vb/showthread.php?t=948496) . Do kalibracji telewizora będzie potrzebny plik AVCHD z rozszerzeniem .exe lub .7z. Pobrane archiwum należy rozpakować na dysk, a tak uzyskany obraz ISO trzeba wypalić na płycie DVD.

O tym, jak dokładnie skalibrować telewizor korzystając z plansz, można przeczytać w najnowszym numerze PC Format 8/2011

Źródło informacji

PC Format
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama