Ile prądu zużywają lodówka, komputer, telewizor i inne urządzenia?

Router działa w naszym domu przez cały rok. Laptop pracuje wiele godzin, podobnie jak telewizor. A co ładowaniem telefonu w nocy? Ile kosztuje nas używanie domowych urządzeń i jakie wielkie jest ich zapotrzebowanie na energię elektryczną? Wnioski są ciekawe.

Na łamach serwisu Gazeta Pomorska pojawił się raport, dotyczący apetytu najczęściej używanych, domowych urządzeń, na energię elektryczną. Zaprezentowane wyniki są mocno zaskakujące, z uwagi na zaprezentowane  wartości.

Na przykład laptop w trakcie 8-godzinnej pracy, zabiera nam z portfela 50 groszy. W przypadku pracy zdalnej, a więc korzystania z urządzenia w podanym przedziale czasowym, przez ok. 20 dni - kwota rośnie do 10 złotych. Niektórzy mogą uznać, że to niewiele, o ile przyjmiemy fakt, że komputer jest uruchomiony wyłącznie w godzinach naszego zaangażowania w czynności biurowe.

Reklama

Nieco więcej prądu zużywa lodówka. Według zaprezentowanych informacji, całodzienny koszt działania tego urządzenia może wynieść ok. 1,60 złotych. Jako, że lodówka pracuje niemal przez całą dobę, kwota miesięczna wynosi już niemal 50 zł. Rocznie to nawet 600 zł.

Dużo korzystniej w zestawieniu prezentują się m.in. piekarnik i telewizor. W przypadku pierwszego, 30-minutowe użycie będzie nas kosztować ok 2 zł, natomiast kilkugodzinne oglądanie ulubionych programów to 20 groszy dziennie. 

Co ciekawe - również samo ładowanie telefonu nie powinno ograniczyć naszych oszczędności. Roczny koszt takiej czynności to zaledwie 5 zł. 

Natomiast roczny koszt działania routera według obliczeń serwisu Gazety Pomorskiej wynosi 16 zł, a kilka godzin grania na konsoli każdego dnia to koszt roczny wynoszący około 70 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe wartości, warto pamiętać, że poszczególnie urządzenia różnią się od siebie tzw. klasą energetyczną, a więc zapotrzebowaniem na energię. Warto zatem wybierać modele kierując się oznaczeniami na etykietach. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prąd | energia | urządzenia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy