Jak uchronić sprzęt elektryczny przed burzami i upałami?

Lato w Polsce jest zmienne. Po okresie wyżu i wysokich, sierpniowych temperatur, na przestrzeni kilku najbliższych dni należy spodziewać się gwałtownych burz z wyładowaniami atmosferycznymi. Ich skutki mogą okazać się szczególnie dotkliwe dla mieszańców gospodarstw domowych.

Wiatr, intensywne opady deszczu czy silne wyładowania atmosferyczne – to najczęstsze przyczyny awarii elektrycznych.  Powodują one nie tylko przerwy w dostawie prądu, ale także zakłócenia zasilania z sieci elektroenergetycznej. W efekcie czego domowe sprzęty, tj. telewizory, komputery czy  inny sprzęt RTV/AGD, może ulec trwałym uszkodzeniom lub nawet całkowitemu zniszczeniu. Jak się zatem przed tym ustrzec? Istnieje kilka sposobów. 

Pierwszym z nich jest posiadanie w domu listwy przeciwprzepięciowej, do której można podłączyć jednocześnie kilka urządzeń. W przypadku przepięcia prądu, listwa zatrzyma cały ładunek elektryczny, nie powodując uszkodzeń podłączonych sprzętów. Ten sposób ochrony domowych urządzeń nie jest wymagający i drogi – listwę przeciwprzepięciową APC można nabyć już nawet za kilkadziesiąt złotych. Jest to kwota zdecydowanie niższa, niż koszty zniszczonych sprzętów AGD i RTV. 

Reklama

Kolejnym sposobem jest zaopatrzenie się w zasilacz UPS, który w okresach krótkotrwałych przerw w dostawie energii zabezpieczy i podtrzyma zasilanie. Dzięki temu pozwoli na bezpieczne zakończenie pracy na komputerze i wyłączenie, bez obawy o utratę istotnych danych. To idealne rozwiązanie zarówno dla właścicieli firm, jak i użytkowników prywatnych. 

Choć listwy przeciwprzepięciowe czy UPS-y to niepozorne i niedrogie rozwiązania, to pozwalają skutecznie zabezpieczyć domowy sprzęt przed zniszczeniem czy przepięciami w gniazdkach elektrycznych, które są także główną przyczyną powstawania pożarów.

Więcej informacji o tym, jak się zabezpieczyć w tym materiale

INTERIA.PL/informacje prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy