Jak z twoim seksem?
Polscy mężczyźni mają letnie życie seksualne. Tak wynika z badań ilorazu seksualności, które przeprowadzono w sierpniu na grupie 1008 mężczyzn w wieku od 35 - 75 lat pod kierownictwem znanego seksuologa, prof. Zbigniewa Lwa-Starowicza.
Można powiedzieć, że specjalnie opracowany kwestionariusz ilorazu seksualności (SQ) stanowi odpowiednik ilorazu inteligencji. Z badań wynika, że męski iloraz seksualności w Polsce wynosi 65,11 punktów (na 100 możliwych) i zgodnie z klasyfikacją Brazylijki - dr Carmity Abdo - autorki ilorazu seksualności, oznacza, że mężczyźni czerpią satysfakcję z relacji seksualnych, jednak mogłyby one ulec poprawie.
Iloraz seksualności dzieli jakość życia erotycznego na cztery grupy: gorące życie seksualne, letnie życie seksualne, frustrujące życie seksualne, rozczarowujące życie seksualne.
- Mężczyźni dzielą się na dwa rodzaje - don juana i casanovę. Ten pierwszy ma dużo kochanek, jest sprawny fizycznie. Dąży do tego, by mieć jak najwięcej partnerek, stosunków i orgazmów. Natomiast casanova jest przyjacielem kobiety. Dla niego najważniejsze jest odkrywanie kobiety, wydobywanie drzemiącego w niej potencjału seksualnego. Casanova dąży do tego, aby kobieta była w erotycznym raju - powiedział prof. Zbigniew Lew-Starowicz komentując wyniki badań.
Choć generalnie Polacy są raczej zadowoleni ze swojego życia seksualnego, mają też pewne problemy...
- Mężczyźni są bardzo wyczuleni na wielkość swoich narządów. Kompleks małego członka jest obsesją prawie wszystkich mężczyzn. I chociaż ja przekonuję swoich pacjentów, że to nie jest najważniejsze - to jednak oni wiedzą swoje, szczególnie że ostatnio jest wiele dyskusji na ten temat w internecie i kobiety bardzo chętnie się tam wypowiadają - mówi seksuolog. - Natomiast jeżeli chodzi o badania ilorazu seksualności w Polsce to wynika z nich, że co trzeci Polak jest zadowolony ze swojego życia seksualnego. Większość niepowodzeń seksualnych i niezadowolenia wynika z zaburzeń erekcji, która ma różne podłoże - dodaje Starowicz.
Spośród badanych 3 na 10 mężczyzn w wieku 35 - 75 lat ma SQ między 81 - 100 punktów i ta grupa charakteryzuje się gorącym życiem seksualnym. Jedna trzecia badanych (36 proc.) uzyskała SQ na poziomie 61 - 80 punktów, co oznacza ciepłe życie seksualne. Natomiast 8 proc. stanowią mężczyźni których życie seksualne jest frustrujące, a 10 proc. zalicza się do grupy rozczarowującej.
Z badań wynika również, że mężczyźni będący w stałym związku, aktywni zawodowo, wykształceni, bardziej otwarci na świat i sprawy związane z seksem mają zazwyczaj gorące życie seksualne. Natomiast mężczyźni, którzy nie mają stałych partnerek, są bezrobotni lub już na emeryturze, dla których seks nie odgrywa żadnej roli w życiu, w większości zaliczają się do grupy, która ma frustrujące życie seksualne.
- Z tej grupy mężczyzn, która ma problemy z seksem co czwarty pacjent nic nie robi, tylko czeka aż samo minie. Kiedy stwierdzi, że samo nie mija, obraża się i mówi sobie, że nie bawi się w seks. Natomiast 30 proc. z tej grupy próbuje leczyć się na własną rękę, w większości specyfikami dostępnymi na czarnym rynku. Grupa mężczyzn, która zgłasza się do seksuologa ze swoimi problemami stanowi około 8 - 9 proc. - powiedział prof. Starowicz.
Czy można poprawić swój iloraz seksualności? Prof. Starowicz odpowiada, że tak, tylko trzeba chcieć. - Nasz iloraz seksualności może być wyższy, tylko trzeba nad nim troszkę popracować. Przede wszystkim prowadzić w miarę zdrowy tryb życia, może zmienić dietę. Bardzo wskazany jest również codzienny półgodzinny spacer i podtrzymywanie aktywności seksualnej. No i oczywiście należy wykluczyć choroby, jak i zażywane lekarstw, które mogą być przyczyną zaburzeń seksualnych - wyjaśnia.
Jeszcze nie wiadomo jak wynik polskich mężczyzn ma się do ilorazu seksualności w innych krajach, ponieważ tam są właśnie realizowane. W planach jest też opracowanie ilorazu seksualności dla kobiet.
A jaki jest twój iloraz seksualności SQ? Wypełnij test i sprawdź!
Odpowiedz szczerze na umieszczone poniżej pytania opierając się na ostatnich sześciu miesiącach twojego pożycia seksualnego, oceniając swoje odpowiedzi w następujący sposób: 0 - nigdy; 1 - nieregularnie lub rzadko; 2 - czasami; 3 - w 50 proc. przypadków; 4 - w większości przypadków; 5 - zawsze.
Czy Pana popęd płciowy jest na tyle silny, aby chciał Pan zainicjować stosunek seksualny?
Czy uważa Pan, że Pana siła uwodzicielska jest wystarczająca aby, z poczuciem pewności siebie, zainicjował Pan stosunek seksualny?
Czy uważa Pan, że gra wstępna jest przyjemna i satysfakcjonująca dla Pana i Pana partnerki?
Czy poziom satysfakcji seksualnej i zdolność przeżywania orgazmu przez Pana partnerkę ma wpływ na Pana możliwości seksualne?
Czy może Pan utrzymać erekcję do momentu, aby stosunek seksualny zakończył się satysfakcjonującym orgazmem?
Czy po stymulacji, Pana członek jest wystarczająco twardy, by stosunek seksualny zakończył się satysfakcjonującym orgazmem?
Czy jest Pan w stanie osiągnąć i utrzymać erekcję przez cały czas trwania aktywności seksualnej?
Czy jest Pan zdolny do kontrolowania wytrysku żeby stosunek seksualny trwał tak długo jak by Pan tego chciał?
Czy jest Pan zdolny do osiągnięcia orgazmu podczas stosunku seksualnego?
Czy Pana poziom sprawności seksualnej zachęca Pana do częstej aktywności seksualnej?
Aby obliczyć swój iloraz seksualności SQ - wskaźnik sprawności seksualnej, pomnóż swój wynik przez 2. Wyniki:
81 - 100 Gorące życie seksualne: jestem bardzo zadowolony z mojego życia seksualnego i w pełni się nim cieszę.
61 - 80 Ciepłe życie seksualne: cieszę się seksem, ale istnieje jeszcze miejsce na poprawę
41 - 60 Letnie życie seksualne: obawiam się, że moje zadowolenie seksualne mogłoby być znacznie lepsze
21 - 40 Rozczarowujące życie seksualne: mam poczucie, że moje życie seksualne nie daje mi wystarczającej satysfakcji.
0 - 20 Frustrujące życie seksualne: obawiam się, iż odczuję większą satysfakcję czytając dobrą książkę, niż angażując się w życie seksualne.
Jeżeli chcesz poprawić swoje życie seksualne, skontaktuj się z lekarzem - infolinia 801 60 55 55.
Badania wykonano na zlecenie firmy Pfizer Polska.