Jakie badania powinieneś zrobić?

Kiedy był ten ostatni raz? Na komisji wojskowej? Sprawdź, jakim badaniom powinieneś poddawać się regularnie i z własnej woli.

• Badanie stomatologiczne - co 6 miesięcy.

Choroby zębów (próchnica, stany zapalne jamy ustnej itd.) to nie tylko kwestia estetyki. Zły stan zębów jest często pierwszą oznaką poważniejszych problemów ze zdrowiem. W przypadku nieleczonej próchnicy może dojść do zakażenia krwi, które może nawet doprowadzić do zawału serca.

• Badanie ciśnienia - u osób powyżej 21. roku życia częściej niż raz w roku.

Nadciśnienie to przyczyna chorób wieńcowych, zawału, udaru czy miażdżycy. Uszkadza serce i nerki.

Można robić to badanie w domu za pomocą ciśnieniomierza do użytku domowego (wydatek rzędu 75-300 zł). Ale pewniej i milej zdać się na fachową rękę pielęgniarki. Właściwy poziom ciśnienia to 120/80 mmHg.

Reklama

• Badanie rentgenowskie klatki piersiowej - w przypadku osób palących po 40. roku życia absolutnie niezbędne co rok.

Jeśli dużo palisz, masz przewlekły kaszel, chrypkę - dla świętego spokoju zrób je już teraz. We wstępnej fazie nowotwór można leczyć chirurgicznie. Później - tylko przedłużyć życie pacjenta za pomocą chemio- lub radioterapii.

• Badanie poziomu cholesterolu - od 30. roku życia.

Mierzy się go przy badaniu krwi. Podwyższony poziom cholesterolu jest istotnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.

• Pomiar ciśnienia śródgałkowego - po 40. roku życia dwa razy w roku.

To profilatyka jaskry, która jest jedną z głównych przyczyn ślepoty. A im szybciej zacznie się jej leczenie, tym większe szanse na uratowanie wzroku.

• Badanie krwi w kale - raz w roku po 40. roku życia.

Wykrywa raka jelita grubego. Można to zrobić w domu za pomocą testu HEM-Check-2 - do nabycia w aptekach (kosztuje ok. 20 zł).

• Badanie prostaty - po 50. roku życia co roku.

Umożliwia wczesne wykrycie stanów nowotworowych stercza, które pod względem częstotliwości występowania zajmują drugie miejsce po raku płuc. A choroba przez długie lata może rozwijać się bezobjawowo.

• Badanie densytometryczne kości - po 65. roku życia.

Osteoporoza nie jest tylko przypadłością kobiecą. Ważne jest jej wczesne wykrycie, by móc zapobiegać jej dalszemu rozwojowi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jacy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy