Łącza TP uwolnione

Po internecie i usługach głosowych na łączach TP SA operatorzy alternatywni będą teraz mogli oferować wszelkie usługi dodane, w tym telewizję - informuje Gazeta Wyborcza

Dzięki decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej o tzw. uwolnieniu pętli lokalnej (LLU), operatorzy alternatywni będą mieli możliwość wydzierżawienia na wyłączność kabla miedzianego poprowadzonego od centrali telefonicznej do domu czy do biura abonenta.

Za dzierżawę operatorzy zapłacą Telekomunikacji Polskiej, jednak dzięki niej będą mogli oferować dowolną usługę telekomunikacyjną. Efekty decyzji UKE już są widoczne na rynku:

Dzięki możliwości hurtowego płacenia za łącza TP SA spółka Tele2 zaoferowała abonament telefoniczny zawierający 2 tys. darmowych minut do wszystkich sieci stacjonarnych. Jeszcze bardziej konkurencyjny stał się rynek internetu. Netia i Tele2, jako najwięksi gracze wśród alternatywnych operatorów, od miesiąca walczą na ceny, oferując już w tej chwili miesięczny dostęp do sieci za mniej niż 30 zł.

Reklama

Multimedia Polska zapowiadają, że jeszcze w tym roku rozpoczną sprzedaż usług pakietowych zawierających telewizję, internet i telefon.

Zgodę na dostęp do sieci dostały też m.in. Telefonia Dialog i PTC, operator sieci Era. Na decyzję czeka Tele2. Konkurowanie nie jednak tak proste jak w przypadku wcześniejszych usług. - Skorzystanie z dobrodziejstw decyzji o uwolnieniu pętli lokalnej wymaga od operatora sporych nakładów inwestycyjnych. Operator musi bowiem podłączyć się do centrali, od której biegnie kabel do gniazdka w domu abonenta. My dajemy możliwość dotarcia z szerszym pakietem produktów, ale to od firm telekomunikacyjnych zależy, w jakim stopniu z tego skorzystają - tłumaczy Krzysztof Dyl, wiceprezes UKE.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy