Logo Nokia zniknie z telefonów Lumia

Na stronie Conversations Nokia odbyło się AMA ze Stephenem Elopem, niegdyś prezesem Nokii, a obecnie już wiceprezesem Microsoft Devices Group. Elop powiedział kilka ciekawych rzeczy. Zaczął od informacji, która dla części osób wciąż może być zaskakująca. Raczej nie powinniśmy przywiązywać się do logo Nokia na smartfonach Lumia.

Elop przyznał: "Microsoft Mobile Oy jest tworem prawnym, który został powołany do życia, by ułatwić połączenie firm. To nie marka, którą zobaczą konsumenci. Marka Nokia jest dostępna dla Microsoftu przez jakiś czas, ale nie będzie używana w przyszłości w naszych smartfonach. Pracujemy nad wyborem nowego brandu dla smartfonów".  
 
Sporo było na ten temat plotek i dyskusji. Elop wszystkie rozwiał. Realnie w raczej nieodległej przyszłości logo Nokia na stałe zniknie z telefonów. W AMA Elop musiał też odpowiedzieć na klasyczny zarzut o wykonanie kreciej roboty w Nokii i uśmiercenie Symbiana i Meego: "Wiem, że jest sporo emocji wokół niektórych trudnych decyzji, które musieliśmy podjąć. W 2010 i 2011 ostrożnie szacowaliśmy stan wysiłków Nokii w tworzeniu własnego systemu operacyjnego. Niestety, nie widzieliśmy sposobu, by zrobić z Symbiana system wystarczająco konkurencyjny wobec na przykład iPhone’a, który został wprowadzony na rynek TRZY lata wcześniej! A MeeGo było znacząco opóźnione i nie dawało nadziei na szybkie zbudowanie szerokiego portfolio. Musieliśmy podjąć stanowczą decyzję, by dać Nokii szansę znów stać się konkurencyjną".  
 
Przypomniał też, dlaczego Nokia nie wybrała Androida i dlaczego nowy model X bazuje na AOSP: "Gdy w 2011 roku podjęliśmy decyzję o skoncentrowaniu się na Windows Phone, byliśmy zaniepokojeni, że wybór Androida ustawi nas na kursie kolizyjnym z Samsungiem, który już wtedy był w czołówce producentów urządzeń z Androidem. Podjęliśmy wtedy słuszną decyzję. Widzimy teraz, jak niemal wszyscy pozostali producenci sprzętu z tamtych lat zostali zepchnięci na margines. Dziś używamy AOSP, by zaatakować specyficzne rynki, ale robimy to tak, by zmaksymalizować korzyści dla Microsoftu i marki Lumia".  
 
Ludzie zadawali też bardziej techniczne pytania. Jedno z ciekawszych dotyczyło Nokii Lumii 1020 i pierwszego smartfona z PureView, czyli Nokii 808, która była wyposażona w lepszy procesor obrazu. Elop podkreślił, że Lumia 1020 to wciąż jeden z najlepszych telefonów, ale: "Moglibyśmy zrobić zdecydowanie więcej, gdyby zespoły inżynierów Microsoftu i Nokia nie były od siebie oddzielone. Teraz działamy razem, więc innowacje będą wprowadzane szybciej". 

Reklama

Jan Blinstrub

komórkomania.pl

Komórkomania.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy