mObywatel - Unijny Certyfikat COVID już dostępny

​Dobra wiadomość dla zaszczepionych i korzystających z aplikacji mObywatel. Od dzisiaj Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest dostępny w aplikacji mobilnej mObywatel. Certyfikat umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej - czytamy w informacji Wydziału ds. Cyfryzacji KPRM.

 Jak przypomniał zespół ds. cyfryzacji, do tej pory dokument można było pobrać jedynie z Internetowego Konta Pacjenta. Oprócz aplikacji mObywatel Unijny Certyfikat COVID pojawił się również w aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP, która jest mobilną wersją Internetowego Konta Pacjenta.

Osoby, które korzystały z aplikacji mObywatel, muszą zaktualizować program do najnowszej wersji, aby móc pobrać tam swój UCC.

Unijny Certyfikat COVID w mObywatelu zastąpił dostępne do tej pory w tej aplikacji krajowe zaświadczenie o szczepieniu.

Reklama

UCC mogą pobrać osoby, które są w pełni zaszczepione (przyjęły dwie dawki preparatu lub jednodawkową szczepionkę). Certyfikat ważny jest od 14 dnia po podaniu ostatniej dawki szczepionki przez kolejne 365 dni.

Dokument mogą też pobrać osoby, które otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa - wówczas certyfikat ważny jest przez 48 godzin.

Unijny Certyfikat COVID znajdą w swojej aplikacji mObywatel również ozdrowieńcy - certyfikat w ich przypadku ważny będzie od 11 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR do 180 dni po upływie tej daty.

Jak poinformował Wydział ds. Cyfryzacji KPRM, UCC działa również w trybie offline, bez dostępu do internetu.

Autentyczność certyfikatu może być weryfikowana podczas np. odprawy na lotnisku dowolną aplikacją, którą dysponują służby graniczne danego kraju. Dostępny jest w językach polskim i angielskim i w takiej formie akceptowany jest w całej Unii Europejskiej - czytamy w komunikacie.

Aby pobrać UCC, należy zaktualizować aplikację mObywatel do najnowszej wersji. 

mfr/ mmu/

----------------------------------------------------------

mObywatel - więcej ważnych informacji

mObywatel pozwoli dodać bilety kolejowe

mObywatel - jakie funkcje oferuje i kiedy nie można z niej skorzystać?

mObywatel z nową funkcją dla kierowców

Portfel cyfrowy – UE robi swój odpowiednik mObywatela?

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy