Na Kujawach odkryto drewniane Stonehenge. Kręgi mają ponad 6 tysięcy lat

Znalezione w Kaczkowie na Kujawach kręgi są nazywane przez naukowców rondelami. To dawne miejsca kultu sprzed ponad 6 tysięcy lat. Rondele tworzyły rowy i palisady z drewnianych pali. W ich odkryciu pomogły drony.


Rytualne kręgi (rondele) odkryte na Kujawach są o 2 tysiące lat młodsze od słynnego brytyjskiego Stonehenge. Zostały wykonane także inną techniką. Zamiast wielkich głazów tworzących okrąg twórcy rondeli używali drewnianych bali, które były wbijane w ziemię jeden obok drugiego. Naukowcy są przekonani, że rondele to ważne miejsca kultu służące dawnym ludom do przeróżnych obrzędów i ceremonii.

Przez długie lata archeolodzy byli przekonani, że rondele znajdują się głównie na terenie Węgier, Austrii, Czech, Słowacji i Niemiec. Miały powstać w okresie neolitu między 4 850 a 4 600 rokiem p.n.e. Wedłig naukowców tworzyły je plemiona, które przybyły na te tereny z południa Europy.

Reklama

Rondele na polu pszenicy. Pomogła susza!

I nagle okazało się, że podobne formacje znajdują się także w Polsce. Odkrycie pierwszego rondela w naszym kraju miało miejsce 25 lat temu. Do tej pory znaleziono już około dwudziestu takich miejsc. 
W czerwcu archeolog Jerzy Czerniec prowadził badania krajobrazu. W pewnym momencie naukowiec postanowił obejrzeć teren z wysokości. W tym celu użył drona.

Analizując materiał zarejestrowany przez kamerę drona Jerzy Czerniec dostrzegł, że na polu pszenicy są widoczne jakieś dwa okręgi. Okazało się, że bardzo w odkryciu pomogła tegoroczna susza, dzięki której pozostałości dawnych miejsc kultu na ziemi są lepiej widoczne.

Nowo odkryte rondele mają średnicę około 26 metrów i składają się z 2 lub 3 koncentrycznych rowów. Prawdopodobnie posiadały również owalne palisady w centralnej części. Są one nieco mniejsze niż dotychczasowe znalezione rondele na terenie Polski. To może oznaczać, że mogły powstać nieco później, kiedy na te tereny przybyli rolnicy znad Dunaju. Polski archeolog jest pewien, że odkrycie tych rondeli jest szczególnie interesujące ze względu na ich położenie w otoczeniu podłużnych domostw. Badania wykazały, że wiele tych domów zostało zbudowanych wokół centralnego punktu, gdzie znajdują się właśnie rondele.

Prawdopodobnie stanowiły one serce osady i pełniły rolę strefy obrzędowo-ceremonialnej. Istnieje również teoria, że rondele mogły spełniać funkcje miejsc kultu oraz służyć jako miejsce spotkań dla lokalnych społeczności. 

Rondele na Kujawach mogły także pełnić rolę starożytnego obserwatorium astronomicznego związanego z letnim przesileniem, umożliwiając obserwację wschodu Słońca w najdłuższy dzień roku. Najbliższy rondel od tych odkrytych na Kujawach znajduje się kilkadziesiąt kilometrów na zachód, w Wenecji niedaleko słynnego Biskupina. Biskupin to osada społeczności łużyckiej sprzed około 2,7 tysiąca lat, która jest jedną z największych atrakcji turystycznych tego regionu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kręgi | Archeologia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy