Naukowcy: Azja pęknie w miejscu jeziora Bajkał - powstanie nowy ocean

Syberyjscy geolodzy twierdzą, że za około 20 mln lat Eurazja zostanie podzielona na dwie części. Zdaniem rosyjskich naukowców, separacja będzie przebiegała przez największe słodkowodne jezioro na Ziemi, czyli na Bajkale.

Pracownicy Instytutu Geologii i Mineralogii Sobolewa, jak również eksperci z Państwowego Uniwersytetu w Nowosybirsku, są przekonani, że to właśnie Bajkał jest miejscem gdzie w odległej przyszłości będzie ocean.

Rosyjscy naukowcy od dawna studiują historię Bajkału, zmiany tektoniczne zachodzące w niej oraz badają towarzyszące temu procesy i akumulację osadów w strefie Ryftu Bajkalskiego. 

Opisywana strefa to tak zwany rów tektoniczny, w tym wypadku mający długości około 1500 kilometrów i rozciągający się z północnego wschodu w kierunku południowego zachodu. 

Reklama

Zdaniem naukowców Strefa Ryftu Bajkalskiego, powoli, ale systematycznie rośnie, a za około 20 milionów lat doprowadzi do tego, że Eurazja zostanie, dosłownie, podzielona na dwie części. To pierwszy raz gdy sformułowano podobne prognozy względem Bajkału. 

Eksperci spekulują, że zniknięcie Bajkału - największego naturalnego zbiornika słodkiej wody na Ziemi - może znacząco wpłynąć na przyszłe życie ludzkości. O ile oczywiście do tego czasu, na naszej planecie przetrwa jakaś cywilizacja.


Zmianynaziemi.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy