Nie chcemy mieć dzieci

- Nie chcemy mieć dzieci - tak w jednym zdaniu można streścić wyniki badań, jakie dla dziennika "Polska" zrealizował instytut ARC Rynek i Opinia.

Co czwarty badany zadeklarował, że decyduje się na życie bez potomstwa, przynajmniej w najbliższej przyszłości. 43 proc. badanych, którzy posiadają dzieci, nie planuje już kolejnych. Co piąty Polak nie ma jeszcze pociechy, ale deklaruje, że wkrótce się o nią postara. Tylko 13 proc. ankietowanych, którzy mają dzieci, planuje kolejne.

Impulsem, który miał przekonywać do posiadania dzieci, było tak zwane becikowe. Choć Polacy odbierają je już niemal od dwóch lat, ta wypłacana jednorazowo zapomoga niewielu przekonuje. Zdaniem czterech piątych z ankietowanych becikowe nie ma wpływu na decyzję o posiadaniu dzieci.

Reklama

Aż 60 proc. kobiet jest zdania, że obecna sytuacja w Polsce nie sprzyja posiadaniu dzieci. Większymi optymistami są mężczyźni, bo mniej niż połowa z nich podziela tę opinię.

"Polska" przypomina, że na początku lat 80. rodziło się ponad 700 tys. małych Polaków rocznie; teraz na świat przychodzi ich o połowę mniej. Wprawdzie przez ostatnich kilka lat obserwujemy niewielki wzrost liczby urodzeń, to jednak jest on przede wszystkim efektem wejścia w dorosłość wyżu demograficznego lat 80.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy