Nie każdy może zostać posłem

Zdaniem ankietowanych przez Instytut Badania Opinii RMF, kandydat na parlamentarzystę powinien być wykształcony, posiadać predyspozycje do wykonywania tego zawodu oraz dobrą prezencję.

Wykształcenie to jedna z najważniejszych cech przyszłego posła - oceniają ankietowani. Aż 83 procent badanych uważa, że kandydaci powinni być poddawani testom na inteligencję. Za sprawdzeniem ich wiedzy o społeczeństwie opowiada się ponad 90 proc. badanych.

Wygląd posła jest ważny dla aż 77 procent badanych. Skoro tak, to dlaczego w polityce jest tak mało pań? Na listach wyborczych do Sejmu kobiet jest jedynie 24 procent. Postęp niewielki, bo cztery lata temu pań kandydowało o tylko 3 procent mniej.

- Żeby szybko znaleźć jakąś kobietę na listach wyborczych trzeba szukać od końca. Tam najczęściej zepchnięte są kobiety - skarży się Anna Piotrowska z walczącej o prawa kobiet fundacji Ośka. - Kobiety nie będą chętnie działać w polityce, jeśli na listach wyborczych będą tzw. ogonami - dodaje Piotrowska.

Reklama

Nawet gdyby wszystkie panie dostały się do Sejmu, to pod względem kobiet będziemy na szarym końcu. W parlamencie Szwecji jest 40 procent kobiet. U nas było tylko 13 procent.

Dużo mniej uwagi poświęcamy prywatnej sferze życia kandydata. Co piąty ankietowany nie zagłosowałby na osobę, która ma dzieci ze związku pozamałżeńskiego. Wygląda na to, że czego nie wybaczymy Kowalskiemu sąsiadowi - wybaczymy Kowalskiemu posłowi.

Komentuje redaktor naczelny tygodnika "Przekrój" Piotr Najsztub:

Badanie IBOR-u to dobre wiadomości dla żyjących na kocią łapę i płodzących dzieci - niekoniecznie ze swoimi żonami. Myślę, że i politycy zabawiający się z kochankami nie byliby potępieni w czambuł przez swoich wyborców. Nie wybaczymy jednak głupoty i nikczemności, czyli braku wykształcenia i bycia agentem SB, gdyż mamy posłów, którzy nie potrafią wypowiedzieć zdania podrzędnie złożonego. Z kolei nie chcąc posła po wyroku, Polacy pokazali, że ufają swoim sędziom. Moim zdaniem - na wyrost. A na koniec dobra wiadomość dla głupich agentów skazanych prawomocnym wyrokiem: jeśli są ładni, mają jeszcze szansę na wybór. Musi to być jednak piękno oślepiające.

Więcej o sondażach Instytutu Badania Opinii RMF FM przeczytacie w najnowszym wydaniu "Przekroju".

RMF
Dowiedz się więcej na temat: posłowie | RMF | procent
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama