Nie ma ugody z Microsoftem

Firma Microsoft potwierdziła, że rozmowy zmierzające do rozstrzygnięcia kwestii będących przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Komisję Europejską przeciw Microsoft Corporation zakończyły się w duchu profesjonalizmu i współpracy, ale bez ugody. "Sądzę, że porozumieliśmy się co do problemów związanych z tą sprawą" - powiedział Steve Ballmer, dyrektor generalny firmy Microsoft. "Jednak nie zdołaliśmy uzgodnić zasad postępowania z nowymi problemami, które mogą pojawić się w przyszłości".

"Bardzo staraliśmy się rozwiązać te problemy bez wchodzenia na drogę sądową" - dodał Ballmer. "Przywiązujemy ogromną wagę do naszych stosunków z rządami krajów europejskich i dlatego zrobiliśmy wszystko co możliwe, by dojść do ugody w tej sprawie. Mam nadzieję, że osiągnięcie ugody ciągle jeszcze jest możliwe na późniejszym etapie".

Przedstawiciele firmy Microsoft od kilku miesięcy praktycznie bez przerwy prowadzili negocjacje z przedstawicielami Komisji Europejskiej. Wysunęli przy tym wiele propozycji zmierzających do rozwiania obaw Komisji co do zgodności operacyjnej i technologii Media Player.

Reklama

Ballmer zgodził się z oceną komisarza Mario Montiego, że negocjacje pomiędzy firmą Microsoft a Komisją miały charakter konstruktywny. "Rozmowy były prowadzone w duchu współpracy, a obie strony wykazały się profesjonalizmem" - powiedział Ballmer.

"Wierzę, że nasza propozycja ugody natychmiast rozwiązałaby problemy występujące w tej sprawie, nie tylko w skali europejskiej, lecz na całym świecie" - powiedział Brad Smith, wiceprezes i główny radca prawny firmy Microsoft. "Chociaż nie zdołaliśmy uzgodnić jednolitej formuły dla wszystkich kwestii, jakie mogłyby wystąpić w przyszłości, ugoda ułatwiłaby konstruktywne działanie na rzecz ich rozstrzygnięcia".

"Musimy zapewnić, by prawo nie odnosiło się jedynie do skarg konkurencji na skutki wprowadzania nowych możliwości funkcjonalnych" - dodał Smith. "Prawo musi również uwzględniać potrzeby klientów, którzy chcą korzystać z innowacji. Klienci muszą być częścią tego równania. Być może sądy zapewnią przejrzyste wykładnie niezbędne do rozwiązania tych problemów. Dzisiaj wykonaliśmy kolejny krok na drodze, która może być bardzo długa".

Przedstawiciele firmy Microsoft powiedzieli, że w dalszym ciągu będą utrzymywać ścisłe kontakty z klientami oraz blisko współpracować z rządami europejskimi w wielu różnych sprawach, takich jak ochrona, poufność, edukacja i podnoszenie kwalifikacji informatycznych, w miarę postępu w rozwiązywaniu zagadnień prawnych.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: problemy | firmy | Microsoft
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama