Platynowe 10 minut dla życia
Jak podają statystyki, średni czas od momentu wezwania pomocy do przybycia służb ratunkowych na miejsce zdarzenia wynosi 8 minut na terenie miasta oraz ok. 15 minut poza miastem. I choć jest to bardzo szybki czas reakcji, jak podkreślają sami ratownicy, w tym okresie przeżycie poszkodowanego zależy wielokrotnie od świadków zdarzenia i udzielenia pierwszej pomocy jeszcze przed dotarciem karetki na miejsce. Niestety wciąż wielu z nas nie umie tej pomocy udzielić, stąd tak ważna jest nieustanna edukacja.
Doskonale wiedzą o tym organizatorzy Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym "Bezpieczna Firma", którzy od kilku lat szkolą pracowników z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Podczas jubileuszowych - 10 już zawodów, uczestnicy dowiadują się jak ważne jest platynowe 10 minut dla życia.
Statystyki wskazują, iż o połowę więcej osób wymagających natychmiastowej pomocy można byłoby uratować, gdyby świadkowie zdarzeń nie czekali na przyjazd karetki, tylko udzielili pierwszej pomocy. Wielokrotnie może zadecydować to o szansach na przeżycie poszkodowanych. Podejmując nawet najprostsze czynności ratunkowe, zwiększamy szanse na przeżycie poszkodowanego.
- Niestety, aktywność Polaków w zakresie udzielania pierwszej pomocy nie wypada najlepiej. Na tle innych państw europejskich jesteśmy daleko w tyle. Dla przykładu w Europie, ok. 40 proc. osób z zatrzymaną akcją serca wraca w pełni do zdrowia, wszystko za sprawą pierwszej pomocy, udzielonej na miejscu zdarzenia, w Polsce odsetek ten wynosi jedynie 4 proc. - powiedział Ireneusz Urbanke, Kierownik Pogotowia i Hot Line Medicover.
Jak przekonują eksperci mimo, iż statystyki udzielania pierwszej pomocy wciąż nie są w Polsce zadowalające, z roku na rok stopniowo rośnie świadomość nt. niesienia pierwszej pomocy. Wzrasta też liczba uczestników profesjonalnych szkoleń i kursów.
Realizowany od 2006 r. przez Akademię Ratownictwa Medicover projekt "Bezpieczna Firma" jest elementem działań edukacyjnych, mających na celu propagowanie profilaktyki i edukacji zdrowotnej oraz inicjatyw zwiększających bezpieczeństwo życia i zdrowia wśród pracowników, klientów oraz społeczności lokalnych. Niezwykle ważne w szkoleniu są ćwiczenia i praktyka, które pozwalają uczestnikom odnaleźć się w realnych sytuacjach zagrożenia życia, i pod presją czasu oraz stresu sprawdzić swoje umiejętności.