Po 106 latach od katastrofy na dnie jeziora odnaleziono pociąg

Odkryto ostatnie miejsce spoczynku pociągu towarowego, który wykoleił się ponad 100 lat temu w pobliżu Schreiber w Ontario. Wagony i lokomotywę znalazła grupa pasjonatów na dnie Lake Superior.

"Jesteśmy pierwszymi ludźmi, którzy widzieli to po 106 latach od wypadku. To niebywałe uczucie" - powiedział Tom Crossmon, jeden z członków ekspedycji. 

Koła lokomotywy CPR 694 zaobserwowano po raz pierwszy dopiero teraz. Tom Crossmon wykorzystał zdalnie sterowany pojazd, aby znaleźć wrak na głębokości 60 metrów pod wodą w Lake Superior w pobliżu Schreiber, Ontario.

Pociąg wykoleił się w dniu 9 czerwca 1910 roku w pobliżu Mink Harbour. Stoczyła się wówczas na niego lawina głazów i kamieni. Skład wpadł do jeziora na głębokość 20 metrów, a z biegiem lat zsunął się dalej. W katastrofie zginęło trzech mężczyzn, pochodzących z Schreiber. Ich ciał nigdy nie odnaleziono.

Reklama

Lokomotywa leży między ogromnymi głazami. Pojazd jest zbyt mocno uszkodzony, aby udało się go w całości wyciągnąć ze zbiornika. Na pewno wydobyte zostaną niektóre elementy (tj. np. gwizdek), które po odrestaurowaniu trafią do muzeum w Schreiber.

Innemedium.pl
Dowiedz się więcej na temat: lokomotywa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy