Pojawią się oznaczenia dotyczące napraw na elektronikę

Od stycznia 2021 roku na terenie Francji pojawią się specjalne oznaczenia pozwalające zrozumieć, jak łatwo jest naprawić dany sprzęt. To pokłosie prób Komisji Europejskiej, która głosowała za prawem do działań naprawczych ze strony użytkowników.

Zgodnie z fragmentem wniosku zauważonym przez serwis iFixit, nowe głosowanie parlamentarne Komisji Europejskiej wzywa do obowiązkowego oznakowania trwałości oraz możliwości naprawy danego produkty. Francja wyprzedza jednak pod tym względem resztę Unii Europejskiej, ponieważ już teraz zapowiedziano, że opisywane oznaczenia pojawią się w kraju od 2021 roku. Francja będzie w tym celu wydawała specjalne etykiety.

Każda z etykiet trafi na smartfony, laptopy, pralki, telewizory czy kosiarki. Wyniki mają zostać ocenione w skali od 1-10, podobnie jak w przypadku iFixit. Oceny będą oparte na takich czynnikach, jak łatwość demontażu, dostęp do informacji dotyczących naprawy oraz jej ceny, a także dostępność części zamiennych.

Reklama

Cel kryjący się za takim działaniem jest potrójny. Pierwszym celem są przydatne informacje dla użytkowników, drugim zmotywowanie producentów do uzyskania najlepszego wyniku w kontekście naprawy. Ostatecznym celem jest chęć wydłużenia żywotności danych produktów - tym samy zmniejszając szkody dla środowiska oraz portfeli klientów.

Francja nie jest jedynym krajem, który podejmuje tego typu działania. Do grona dołączyła również Austria, a w najbliższym czasie mogą zrobić to również Niemcy.

Niestety nie wiadomo, kiedy prawo do naprawy oraz stosowne etykiety pojawią się także w innych krajach Unii Europejskiej. Ewidentnie trzeba będzie na to wszystko poczekać.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: UE | Francja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy