​Rudolf Weigl - wynalazca szczepionki na tyfus w Google Doodle

Google postanowiło upamiętnić biologa Rudolfa Weigla w 138. rocznicę jego urodzin. Polski naukowiec wynalazł pierwszą na świecie szczepionkę przeciw tyfusowi. Za swoje osiągnięcia został zgłoszony do Nagrody Nobla.

Rudolf Weigl, urodził się 2 września w 1883 roku  w miasteczku na Morawach. Po ukończeniu Uniwersytetu Lwowskiego został zmobilizowany do armii austriackiej. W trakcie I wojny światowej, pełniąc służbę w szpitalu wojskowym, po raz pierwszy jego obiektem fascynacji stały się zarazki tyfusu plamistego. Okres wojny sprzyjał rozwojowi chorób takich jak tyfus, a wszy były istotnym wektorem przenoszenia zarazy. Aby wytworzyć skuteczną szczepionkę potrzebne były badania nad insektami - odkrycie Weigla było przełomowe, stworzył on metodę laboratoryjnej hodowli insektów. Dzięki niej mógł opracować szczepionkę na tyfus.

Reklama

Oficjalnie Weigl wyniki swoich badań ogłosił dopiero w 1930 roku, chciał być w stu procentach pewien skuteczności szczepionki. "Wielki tryumf nauki polskiej" - można było wtedy przeczytać w dzienniku "ABC". Za swoje odkrycie został on zgłoszony do Nagrody Nobla, ale laureatem prestiżowego tytuły został wtedy Austriak Karl Landsteiner. Ponowna próba zdobycia Nagrody Nobla w 1948 również się nie powiodła - skutecznie przyczyniły się do tego komunistyczne władze.

"Historia zadrwiła z Rudolfa Weigla okrutnie. Pierwszy raz stracił szansę na Nobla, bo chciał być Polakiem, a nie Niemcem, drugi, bo znaleźli się Polacy, którzy uznali, że był złym Polakiem" - pisał Mariusz Urbanek w swojej książce  "Profesor Weigl i karmiciele wszy". Po wojnie stał się ofiarą pomówień kolegów po fachu. W 1951 roku zrezygnował z pracy i przeszedł na emeryturę. Zmarł 11 sierpnia 1957 roku. 

Pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Czym jest tyfus?

Tyfus, czyli inaczej dur brzuszny, to bakteryjna choroba zakaźna, przyczyna ciężkich epidemii i śmierci milionów ludzi na świecie. Jest wywoływana przez bakterie Salmonelli typhi, które są przenoszone przez owady, a także mogą pojawiać się w zanieczyszczonej wodzie pochodzącej z naturalnych zbiorników. W Polsce szczepienie na tyfus nie jest obowiązkowe, gdyż choroba ta występuje wyjątkowo rzadko - najwięcej przypadków zachorowań odnotowuje się u osób podróżujących do Azji, Afryki lub Ameryki Południowej. Właśnie osobom planującym takie wojaże, jest podawana szczepionka.

Tyfus jest chorobą dominującą w krajach, w których nie ma dostępuj do czystej wody, a co za tym idzie - nie ma możliwości przestrzegania higieny osobistej. Wystarczy regularne mycie rąk i właściwe zabezpieczanie śmieci, by ograniczyć ryzyko infekcji bakteriami. Tyfus ma cztery okresy objawów - w początkowej fazie może przypominać przeziębienie, ale kluczowy dla choroby jest brunatny nalot na języku, który pojawia się po ok. 7 dniach. W drugim tygodniu może pojawić się wysypka na brzuchu i klatce piersiowej (różyczka durowa). Tyfus leczy się antybiotykami, np. ciprofloksacyną.

Czym jest Google Doodle? 

Wyszukiwarka Google cyklicznie zmienia swoje logo na konkretną grafikę symbolizującą dane święto lub oddającą hołd twórcy, działaczowi społecznemu lub osobie, która miała bardzo duży wpływ na innych ludzi.

W czerwcu Google Doodle uczciło Krzysztofa Kieślowskiego

Benoît Mandelbrot w Google Doodle

Rudolf Weigl - więcej informacji

Rudolf Weigl. Człowiek, który pokonał tyfus

Rudolf Weigl. Polak, który ocalił świat przed śmiertelną chorobą

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Google Doodle
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy